4 Boyutlu Ultrason İzmir

Ağustos 10, 2018 by admin0
4d-ultrason.jpg

4 Boyutlu Ultrason İzmir

Her bir kadın hayatın da en az 1 kere de olsa ultrason cihazları ile yapılan görüntüleme yöntemlerini kullanmak durumunda kalmıştır. Hamilelik döneminde bu durum daha fazla sıklık gösterir ve bu sayı 4 ila 5e hatta daha fazla artabilir. Bebeğinizin görüntülerini sizlere aktarmak en az aileler kadar bizi de mutlu eden bir durumdur. Bebeğinizin görüntüsünü son teknolojide görmenizi sizlerden çok biz istediğimiz için cihazlarımız bu konuda çok iyi ve net görüntü veren cihazlardır.

Uzman kadromuz ile gerçekleştirdiğimiz 4 boyutlu ultrason ile tarama işlemi alakalı en çok sorulan sorular;

2D – 3D ve 4D ultrasonlar arasındaki fark nelerdir?

(2D) İki boyutlu ultrason İzmir ile bebeğe ait görüntüler bölümler şeklinde yani 2D resimler şeklinde ekrana yansır. Bu şekilde genellikle o an elde edilen bölümdeki iç organlar hakkında fikir elde edilir. Çoğunlukla hastalar tarafından anlaşılması daha zordur.

(3D) Üç boyutlu ultrason İzmir ise aynı bölümlerden görüntüleri, bebeğin cildini de içerecek şekilde bizlere aktaran görüntülerdir. Genellikle aileler tarafından daha kolay anlaşılabilir. Bebeğin pozisyonu uygun ise yüzünü, ellerini, ayaklarını oldukça net görülmesi mümkündür.

(4D) Dört boyutlu ultrason İzmir ise 3 boyutlu ultrason ile elde edilen aynı görüntülerin, hareketli olanlarıdır.

*Ultrasonların bebeğime herhangi bir zararı var mıdır?

Ultrasonların bebeğinize bilinen bir zararı yoktur. Sürekli ve gereksiz ultrason bakılmaları bebeğe titreşim verilerek görüntü alınması sağlandığı için sakınca yaratabilir.

*4 Boyutlu Ultrason Kimlere yapılır?

En yaygın kullanım amacı, gebelikte anne karnındaki bebeğin vücudunu, özellikle de yüzünü görmektir. Ancak bununla sınırlı kalmayıp, bebeklerde olabilecek hastalıkların tanımlanmasında doktora yardımcı olmaktadır. 2-D ultrasonografi ile bebeğin iç organlarının değerlendirilmesi yapılabilirken, 3 boyutlu ultrasonografide iç organ değerlendirilmesi yapılamaz. Bu yöntem ile en sık dudak yarıkları, el-ayak problemleri, omurga açıklığı gibi hastalıklar değerlendirilir.

*4 Boyutlu Ultrason Ne zaman yapılır?

Tercihen 28-32. haftalar arasında yapılır.

*4- D Ultrason ile her zaman istenen görüntü elde edilebilir mi?

İstenilen görüntüler için bazı şartlar vardır. İncelenecek bölgenin (özellikle yüz) önünde amnion sıvısının yeterli olması gerekmektedir. Ara sıra bebeğin pozisyonu değiştirilerek, hareketi sağlanarak bu sorun aşılmaya çalışılır. Elde edilen görüntüler basılı fotoğraf veya CD şeklinde kaydedilir ve bu görüntüler istendiğinde ailelere verilmektedir.

*Çekilen Ultrasonların Riski var mı?

3 boyutlu ultrason cihazları, diğer klasik ultrason cihazları gibi sadece çok yüksek frekanslı ses dalgalarıyla çalışır. Ultrason dalgalarının bebeklere veya başka dokulara bir zarar verdiği konusunda günümüze kadar kesinleşmiş bilimsel bir bulgu yoktur. Bu yüzden 3 boyutlu ultrasonla görüntüleme yöntemini zararsız olarak kabul etmekteyiz. Tercihen inceleme süresi 30 dk ile sınırlı tutulur, bazen inceleme süresininb uzadığı görülebilir buda bebeğin kendini göstermeyişiyle alakalıdır. Uzman doktor bebeğin doğru pozisyona gelmesini bekler ki ebeveynlere doğru bilgi aktarılabilmesi için.

*4D ultrason her yerde çektirilebilir mi?

Bu görüntüleme türü olan 4 boyutlu ultrasonlar her klinik ve hastanede yapılmamaktadır. Bunu yapan özel hastaneler bazı devlet hastaneleri, klinikler ve görüntüleme merkezleri bulunmaktadır.

4 boyutlu ultrasonlar gerçek zamanlı olarak anne karnındaki bebeğin anlık hareketlerini ekrana yansıtan bir ultrasonografi tekniğidir. ‘‘HD Live ultrason‘‘ ise 4 boyutlu ultrasonun bir ileri aşaması olup bebeğin gerçeğe en yakın görüntülerinin elde edilmesine imkân tanıyan yeni bir ultrasonografi tekniğidir.

Anne adaylarının bilmesi gereken durum şudur ki, 4 boyutlu ultrason ve ayrıntılı ultrason farklı inceleme dalları yapan tekniklerdir. Gebeliğin 18 ve 24. Haftaları arasında anneler için önemli durum olan bebeklerinin sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmaları ve onları görmeleridir. Bu deneyimi 4 boyutlu ultrasonlar aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir de.  Anne adayı için paha biçilemez bir duygu olan bu duruma eşler ve diğer aile bireyleri de ortak olabilirler.

4D ultrasonlar ile bebeğini net bir şekilde gören anne adaylarının çoğunun kaygıları azalıp psikolojik açıdan daha rahat bir gebelik geçirdikleri gözlemlenen durumlar arasındadır. Diğer yandan, detaylı ultrasona ek olarak yapılan 4 boyutlu ultrason bebeğin özellikle ayak, el ve yüz anomalilerinin tanımlamada ve bilgi sahibi olunmada oldukça faydalıdır.

Sonuç olarak, 4 boyutlu ultrason 18 ila 24. haftalarda ayrıntılı ultrasonu tamamlayıcı bir görüntüleme yöntemi olarak yapılır. 26. gebelik haftasından sonrası ise bebeğin yüz hatları belirgin olacağından 4 boyutlu ultrason ile çok daha net görüntüler elde edilebilecektir. Aklınıza ayrıntılı ultrason nedir, 4 boyutlu ultrason nedir sorusu geliyor olabilir. Bu durumu size şu şekilde açıklayım;

İlk Olarak 4 Boyutlu (4D) Ultrason Nedir; 4 Boyutlu ultrason eş zamanlı olarak dinamik ve hareketli görünümün ekrana yansımasını sağlayan ultrasonografi tekniğidir. Yani 4 Boyutlu Ultrason tekniği ile anne karnındaki bebeğin o anki hareketleri canlı olarak gözlenebilmektedir.  Bu sayede anne babalar anne karnında ki bebeklerinin hareketlerini o anda anlık olarak izleyebilirler. Polikliniğimizde ki ultrason cihazımızda 4 Boyutlu Ultrason özelliği mevcuttur.

İkinci Olarak Ayrıntılı Ultrason Nedir; Ayrıntılı Ultrason tercihen hamileliğin 18 ila 24. Haftaların da bebeğin her bölgesinin ayrı ayrı ve detaylı olarak ve bebekte bir anormallik olup olmadığını anlamak açısından incelenip, bebek anatomisinin ve gelişiminin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi yöntemidir. Ayrıca Ayrıntılı yani detaylı ultrason İle plasenta, gebelik kesesi ve sıvısı bazı Renkli Doppler parametrelerinin incelenmesi de bu kapsamdadır.

Peki Ayrıntılı Ultrason ’un Amacı Nedir; Yüksek riskli gebelikler bizim de gebelerimizin de asla olmamasını istediğimiz ancak olduğu takdirde en erken şekilde bilmeyi ve buna karşı önlemler almayı arzuladığımız komplikasyonlardır. Ayrıca bu komplikasyonların büyük bir kısmının klasik gebelik takibi yöntemleri ile saptanması oldukça zor görünmektedir. Günümüzde ise yüksek riskli gebelikleri saptamak için Ultrason, özellikle de Ayrıntılı Ultrason, vazgeçilmez bir tekniktir. Gerçekleşen tüm doğumlar içinde doğumsal anomali riski yaklaşık yüzde 2 ila 3 arasındadır. Bu ciddi bir orandır ve riskli vakaları gözden kaçırmamak gerekir. Bu nedenle,  Ayrıntılı Ultrason taramasında herhangi bir anomalinin tespit edilmesi, doğum öncesi ve doğum sonrası bebeği bekleyen sorunlar hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar ve gebelik yönetimi sırasındaki müdahale seçeneklerini arttırır.

Ayrıntılı Ultrason Taramasının Rutin Ultrasonlardan Ne Gibi Farkı Vardır; Rutin ultrason da kabaca bebeğin genel durumu,  dış uzuvları, kilosu, boyu gibi detaya girmeyen nitelikler gözlenebilirken. Ayrıntılı Ultrasonlar da bebeğin iç organları da dâhil olmak üzere tüm organ ve sistemleri sistematik bir şekilde ve farklı planlar da detaylı olarak incelenir.

Ayrıntılı Ultrason İle Tüm Hastalıkların Tanısı Konulabilir mi; Bir önceki paragrafta da bahsettiğimiz üzere Ayrıntılı Ultrason ile bebeğin tüm organları ve sistemleri detaylı biçimde incelenebilmekteydi. Ancak ayrıntılı yani detaylı ultrason ile bebekteki anormallikler yüksek miktarda saptanabilmesine rağmen, her hastalığın tanısını koymak mümkün olmayabilir. Bu durum, fetüste yani bebek de görülen bazı doğumsal kusurların ultrasonda bulgu vermemesi ve bebekteki bir kısım doğumsal kusurların geç ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Fetüs Ne demek; Fetüs gebeliğin 3.ncü ayından itibaren anne rahminde ki canlıya verilen isimdir. Fetüs anne rahmin de geometrik bir sistem de büyüme ve gelişimini gösterir. Gebeliğin bulunduğu aya göre ayrıntılı bir durumda büyür ve 6.aya kadar gebelik ayının karesi kadar büyüyen fetüs, altıncı aydan itibaren gebelik ayının beşle çarpımı kadar büyümüş olur, gelişimini doğduğu ana kadar tamamlayan fetüs yani bebek, aileye yei bir birey olarak katılım sağlar. Doğumdan önce anne rahminde bulunan fetüs buradaki oksijen ihtiyacını ve beslenme ihtiyacını dölyatağı içerisindeki yapışık olan plasenta aracılığıyla annenin kanından sağlar. Plesanta fetüse göbek kordonu sayesinde bağlıdır. Fetüsle plasenta arasındaki bu bağ, doğumda doktor tarafından kesilir ve bebeğin annesiyle olan ilişkisi böylece sona ere. Fetüsün anne karnındaki yaşamı ve gelişimi doğumla birlikte tamamlanmış olur.

4 boyutlu ultrason İzmir kliniğimiz de son teknoloji cihazlar mevcut olup, anne adayının ve bebeğin sağlığıyla alakalı incelemeler ve ultrason takibi yapılabildiği gibi uzman kadromuz ve Hekimimizin konu hakkındaki titiz davranışları ile sadece kadın doğum hastalıkları konusunda değil pek çok alanda kendini kanıtlamış bir klinik olarak adımızı duyurmuş bulunmaktayız. Sizlerde ücretsiz randevu formunu doldurarak sizi aramamızı sağlayabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Web sitemizde bulunan iletişim formundan doktorumuza sorular sorarak aklınızdaki soru işaretlerini kaldırabilir ve hemen her konuda aydınlanabilirsiniz.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum