70 Yıl Öncesinin Keşfi: G Noktası

Ağustos 7, 2018 by Sevil karaman0
g.png

70 Yıl Öncesinin Keşfi: G Noktası

Gräfenberg noktası ya da diğer adıyla kısaca G noktası, kadınlarda os pubis kemiğinin arkasında üretrayı(idrar kanalı) çevreleyen duyarlı, vajina ön duvarının ortalarında yer alan bir jenital bölge olarak bilinir. G noktasının cinsel birliktelikteki önemi son 10 yılda artan bir şekilde tartışılmaya başlanmıştır. Alman jinekolog Ernst Gräfenberg’e atfen isimlendirilen bu noktanın aşırı şekilde erojen olduğu ve kadın orgazmının sadece klitoris ile değil G-noktası tarafından da,  çok güçlü bir şekilde tetiklenebileceği iddiaları mevcuttur. Araştırmalara göre bu noktanın görevi kadının orgazma ulaşmasını kolaylaştırmaktır. G noktasının nerede olduğuna ve nasıl uyarıldığına dair tartışmaların yanında g noktası büyütme konusu da oldukça gündemde olan bir konu.

Kadınlardaki en hassas erojen bölgedir ve genelde cinsel hazzın anatomik olarak başlıca kaynağıdır.[2] İnsan ve diğer memeli embriyolarında genital tüberkül adı verilen çıkıntıdan gelişir. Bu çıkıntı ilk başlarda cinse göre farklılaşmamıştır. Sonraları Y kromozomunda yer alan bir genin kodladığı TDF proteini mevcutsa penise dönüşür, değilse klitoris meydana gelir. Klitoris karmaşık bir yapı olup büyüklüğü ve hassasiyeti kişiden kişiye değişebilir. Baş kısmı (glans) aşağı yukarı bezelye büyüklüğündedir ve burada sonlanan tahminen 8.000 sinir hissiyat iletir.

G noktasının hikâyesi, günümüzden neredeyse 70 yıl öncesine dayanıyor. Alman asıllı jinekolog Dr. Ernest Grafenberg, 70 yıl önce Journal of Sexology dergisinde yayımlanan makalesinde, “G noktası” terimini ilk kez kullanıyor ve kadınların sadece klitoris yoluyla uyarlamayacağını, asıl orgazmın G noktasının uyarılması sonucu gerçekleşebileceğini iddia eder. Vajinanın ön duvarı boyunca uzanan ve uyarıldığında ciddi bir haz doğuran g noktasının günümüzdeki konumuna ve popülerliğine ulaşması 1982 yılında Amerikalı ünlü seks terapisti Alice Ladas sayesinde olur. Ladas, G Noktan ismiyle bir kitap yazarak konuyu yeniden gündeme getirir. Şu an da gündem olan konu ise artık g noktasının nerede olduğu veya ne işe yaradığına dair olmaktan çok uzaklaşmış ve g noktası büyütmenin iyi olup olmadığı konusuna gelmiştir.

Yapılan bazı çalışmalarla konumu nedeniyle, cinsel ilişki sırasında yeterli bir şekilde uyarılamadığı için, genelde çoğu kadının bu erojen noktadan habersiz bir şekilde cinsel birliktelik yaşadığı iddia edilir. G noktası uyarısı için en iyi yol, cinsel birliktelikte partnerin avucu yukarı bakacak şekilde orta parmağını 2. boğuma kadar sokarak hafifçe kıvırması ve parmak ucuyla vajina duvarını, ileri geri uyarmasıdır.

G Noktası Nerededir?

G noktası, kadınlarda bulunan, vajina girişinin ortalama üç ya da dört santimetre sonrasında ve vajina üst duvarında, idrar kanalının yanında yer alan ve minimal ölçekteki bir prostat bezine benzeyen bir noktadır. Kılcal damarların bolluğu sayesinde, bölge, vajinanın iç kısmının diğer noktalarına göre bir nebze daha hassastır ve savunulan bazı iddialara göre bu noktaya temas edilmesi durumunda kadın daha çabuk orgazma ulaşabilir. G noktası, erkekteki prostat bezine benzer şekilde sıvı üretmektedir ve bu noktanın kasılma özelliği bulunmaktadır. Tam olarak bu alandaki doku G noktası, yani diğer bir ifadeyle kadınların zevk noktası, kadının cinsel birliktelikten haz alma alanıdır. G noktasının uyarılması sonrasında bu alanda salgı artışı ile birlikte, kadında istenen uyarılmanın gerçekleştiği görülür. G noktasında yer alan skene bezleri, tıpkı erkekteki prostat bezi gibi idrar kanalını çevreler. Kadının cinsel birliktelikten zevk almasını sağlayan bu nokta bize aslında kadının zevk kaynağının vajinanın ön (üst) duvarı değil, buradaki bezler ve bezlerin kanal kısımları olduğunu gösterir. Cinsel birliktelik konusunda bilgili ve deneyimli olan kadınlardan bazılarının daha iyi bir cinsel birliktelik arzusu nedeniyle g noktası büyütme operasyonlarını tercih ettikleri ve çoğu kadının g noktası büyütme operasyonlarından memnun kaldığı görülebilmektedir.

orgazm, cinsel sağlık, kadınlarda cinsel sağlık, cinsel sağlık bilgileri, cinsel sağlık önerileri, g noktası, g noktası nedir, g noktası nerededir, g noktası ne işe yarar, g noktası büyütme, g noktası büyütme işlemi,
70 Yıl Öncesinin Keşfi: G Noktası

G Noktası Büyütülebilir Mi?

G noktası, eski zamanlara göre günümüzde, çok daha fazla gündemde olan, çok konuşulan, çok merak edilen ve değeri de eski dönemlere göre daha iyi anlaşılan bir bölge. Durum böyle olunca da “G noktası nerededir, nasıl bulunur, bu bölgenin büyütülebilmesi mümkün müdür” gibi sorular da ortaya çıkmıştır. Her şeye çare bulmaya yemin etmiş tıp dünyası, bu sorunlara da bir çare bulmuştur. G noktası büyütmek mümkündür. Vajina orgazmı sağlayan G  noktası günümüzde basit bir işlem ile büyütülebilmektedir.  G noktası büyütme operasyonu, G noktası olarak bilinen bölgeye kolajen enjeksiyonundan ibarettir. Bu işlem “G shot”, “G spot amplification” veya  “G spot augmentation”  olarak geçmektedir. Hyaluronik asid ve yağ enjeksiyonu operasyonları yapılarak “G noktası büyütme (G Shot)” işlemi yapılmaktadır. G noktası büyütme uygulaması, cerrahi bir işlem olmadığı için herhangi bir riski bulunmuyor denecek kadar az riske sahiptir. Ancak uygulamanın yapıldığı merkez ve buradaki uzmanların deneyimi, g noktası büyütme işleminden ne kadar memnun kalınacağı kısmında değişikliklere neden olabilir. G shot adı verilen bu işlemin amacı cinsel birliktelik sırasındaki orgazmın rahat bir şekilde sağlanabilmesidir. G noktası büyütme işlemi ilk defa ABD’li bir jinekolog olan Dr. David Louis Matlock  tarafından yapılmıştır ve daha sonra bu uygulama dünyadaki pek çok yerde yaygın hale gelmiştir.

Kadınlarda Yer Alan Diğer Önemli Noktalar

A NOKTASI

AFE (Anterior Fornix Erotic) bölgesi olarak bilinen, rahim boynunun, vajinanın en dibinde yer alan ve hassas dokulardan oluşan bir bölgedir. Bu bölgeyi doğrudan uyarmanın orgazma bağlı şiddetli büzülmeler oluşturduğunu belirtilir. Aynı zamanda bu bölgeye basınç uygulamanın kişiyi ilişkiye hazır hale getireceği, yani pek çok kadının muzdarip olduğu ve orgazm olmaya çoğu zaman ket vuran kuruluk probleminin A noktası tarafından çözülebileceği söyleniyor. A noktası, mesanenin ve rahim boynunun arasında, vajinanın en dip noktasına doğru, hassasiyeti son derece yüksek olan bir doku parçası olmakla birlikte bazı kadınların bu noktayı uyarmak için, uzun ince ve ucu yukarıya doğru kıvrık vibratörler kullandığı biliniyor. Bunun nedeni cinsel birliktelikte partnerlerin bu noktaya ulaşmasının biyolojik olarak pek de mümkün olmamasıdır. Cinsel birliktelikte A noktasını pas geçmeyi yeğleyen kadınların, g noktasını önemsemesi ya da g noktası büyütme operasyonu geçirmek istemesi olağan olabilir.

C NOKTASI

Herkesçe bilinen klitoristin diğer adı C noktası. Klitoris, yıllarca kadının orgazmı için en çok bilinen organdı.  Memeliler, devekuşları ve bunların dışında sınırlı sayıda hayvanda bulunan sertleşebilen dişi cinsel organı olan klitoris, insanlarda üretranın girişinin üstünde, iç dudakların kesişme noktasında düğme şeklinde bir kısmı görülebilir. Erkek penisinin homoloğu olan bu organ, kadınlardaki en hassas diğer bir erojen bölgedir ve genelde cinsel hazzın anatomik olarak başlıca kaynağı olarak g noktasından önce bilinir. Herkesçe yanlış bilinen bir durum ise, klitorisin sanıldığından daha büyük olmasıdır. Klitoris, vajinanın derinlerinde bulunan bir bölgedir ve pek çok kadın orgazma ulaşmak için klitorisinin uyarılmasını tercih ediyor. Bu tercihin ana sebebi klitoris uyarımının, orgazma daha keyifli ulaşmayı sağladığı gibi, bir görüşe göre seksi daha tatmin edici kılmasıdır. Klitoris karmaşık bir yapı olup büyüklüğü ve hassasiyeti kişiden kişiye değişebildiği gibi baş kısmı (glans) aşağı yukarı bezelye büyüklüğündedir ve bu bölgede sonlanan tahminen 8.000 sinir bulunur.

Klitoris üzerine sosyolojik, seksolojik ve tıbbi tartışmalar geçmişte yaşanmış ve hala yaşanmaya devam etmektedir. Bu tartışmaların başlıca konuları arasında, klitoris anatomisinin doğruluğu, orgazmdaki ve G noktasının fizyolojik olarak açıklanmasındaki rolü, klitorisin körelmiş bir yapı mı yoksa bir adaptasyon sonucu mu olduğu ve üreme sürecinde rol oynayıp oynamadığı gibi birçok konu yer alır. Klitorisle ilgili toplumsal görüşler genellikle kadınların cinsel hazzındaki rolü veya büyüklüğü ve derinliğiyle ilgili olabilir. G noktası büyütme gibi klitorisin büyütülmesi, pirsingle delinmesi veya kesilmesi gibi çeşitli estetik, kültürel ve tıbbi inanışlardan kaynaklanan durumlar mevcuttur. Klitoris hakkındaki bilinenler, çoğunlukla toplumsal ve kültürel bakış açılarından etkilenir. Araştırmalar diğer cinsel organlara kıyasla klitorisin varlığı ve anatomisi hakkında bilginin az olduğu ve klitorisle ilgili eğitimin kadın vücudu ve cinselliğiyle ilgili toplumsal damgaları hafifletebileceği bulgusuna ulaşmıştır.

P NOKTASI

Uyarılması kolay, hazzı büyük ve keşfedilmeye açık, perineum denilen; vajina ve anüs arasında, pek çok sinir ucunun yer aldığı bir bölge olan P noktası, bulunması ve uyarılması en kolay olan bölgelerden biri olan p noktası, vajina girişinin sonuyla anüs başlangıcının arasında bulunan bu özel noktadır. Hem erkekler hem de kadınlar için son derece erojen ve uyarıcı bir yer olan p noktası, derisi, vajinanın dış yüzeyini kaplayan diğer bölgelere oranla çok daha yumuşak olan ve doğru uyarıldığında haz sağladığı bilinen bir noktadır. Bu nokta her kadının farklı hissettiği bir bölge olduğundan dolayı cinsel birliktelik sırasında kadın için hangi dokunuşun daha uygun olduğu partnerlerin uyumuyla alakalı olmaktadır.

U NOKTASI

Adını üretra yani idrar yolundan alan bu nokta, idrar yolu girişinin iki yanında bulunan duyarlı doku parçalarıdır ve bu bölgeyi bulabilmek için vajina girişinizin hemen üst kısmına bakılması gerekir. Yapılan araştırmalar çoğu kadının bu noktadan etkilendiğini ortaya koysa da bazı kadınların bu noktalara temas edilmesinden hiç hoşlanmadığını, bir diğer gruptaki kadının ise, U noktasına temas edildiğinde hiçbir şey hissetmediğini ortaya koyuyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum