Kadın Doğum

Ağustos 10, 2018 by admin0
kadın-doğum2.jpg

Kadın Doğum

Doğum olayı çok karmaşık gibi görünen ama aslında bir o kadar da basit ama tehlikeleri olan, fizyolojik bir olaydır. Anne adayı yani kadının bedeninde hormonlar, rahim ve bebek mükemmel bir uyum içerisinde çalışarak doğumu mümkün kılar.

“Doğum nasıl olur?”

“Doğumda bebek nerden çıkar?”

“Doğum sürecinde kadın bedeninde neler olur?”

Bu gibi pek çok soru kafanızı kurcalıyorsa, deneyimli bir doktora danışmanızda fayda vardır. Doğum bilindiği üzere 2 türlü gerçekleşmektedir. Biri normal yani vajinal doğum diğeri ise Sezeryan yani bir nevi ameliyat gerektiren bir işlemdir.

Normal Doğum (Vajinal Doğum)

Normal yani vajinal doğum, doğumun en doğal halidir. Bilimsel olarak, vajinal yoldan annenin doğal oluşan ağrıları ile bebeğin doğması yani dünyaya gelmesi olarak tanımlanır. Normal doğum da herhangi bir epidural veya ameliyat korkusu oluşturmaz.

Tarihsel olarak bakıldığında neredeyse tüm anne adaylarının normal doğum ile çocuklarını dünyaya getirdikleri belirlenmiştir. Dünyanın bir çok bölümünde normal doğum yapılmaktadır, hatta son yıllarda çoğu kadının normal doğuma geri döndüğüde bilinen bir gerçekt. Normal (vajinal) doğum, pek çok kadının düşüncesinin aksine cesurca ya da radikal bir fikir olmamakla beraber, doğumu medical bir sorun olarak görmekten çok normal bir süreç olarak değerlendirilmeklidir bayanlar. Kadınşarın gitgide normal doğuma daha sıcak baktıkları ve sağlık açısından daha faydalı olduğu bilinmektedir. Düşük riski taşıyan hamileliklerde bir çok sağlıklı bayanın normal doğumu seçme nedenleri vardır. Bu nedenler şu şekildedir;

*Doğum anını başından sonuna kadar hissetme isteği en başta yer alır,

*Doğum doktoruna ve ebeye güvenme

*Kendi doğum yapabilme yeteneklerini görme ve güvenme

*Doğumun verdiği acıyla baş edebilecek güç ve güven duygusu,

*Kullanılan tıbbi ilaçların anne ve bebek için oluşturabileceği riskin önüne geçme

Sezeryan Doğum Mu?

Sezeryan; bir bazen birden fazla bebeğin doğumunun sağlanması, annenin karnında ve rahminde kesik yapılmasını kapsayan cerrahi bir işlemdir. Yani normal doğuma alternatif de diyebiliriz. Sezeryan tıbben gerekli olduğu durumlar dışında annenin ya da doktorların isteği ile tercihen de yapılmaktadır.

Neden sezaryeni tercih ederiz? 

*Bebeğin iri olması ve doğum sırasında zarar görmemesi,
*Bebeğin doğum için gerekli ideal pozisyonda bulunmaması,
*Normal doğumda zorluk ve beklenmedik bir durum meydana gelebilecek durumlar,
*kişinin önceki doğumlarda yaşadığı korku ve tedirginlik
*Doğum tarihini belirlemek isteyen bazı ebeveynlerin kişisel tercihi ile yapılması,
*Doğumun vajinada neden olabileceği durumlardan kaçınmak,
*Çok sayıda bebek beklemek ikiz, üçüz, dördüz gibi.
*Anesteziden kaynaklanan risklere ve anesteziye alerjisinin olması
*Anne karnında beklenmedik bir durum ile karşılaşılan bebek için  hemen alınma kararı,

Sezaryen doğum ile doğum yapmaya karar vermeden önce ulaşabileceğiniz tüm bilgilere ulaşarak, sezeryan isteyip istemediğinize karar veririp ve edindiğiniz bilgileride derleyip doğru karara ulaşılmalıdır. Bahsettiğimiz risk faktörlerinin hepsini göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerektiğini asla aklınızınbir köşesinden çıkartmayınız.

Vajinal Doğum Mu?  Sezeryan Mı?

Kadın Doğum alanı olan doğumlarda iki çeşit doğumdan hangisi şeçilmeli ? Bu soruya aslında anne adayı kadar doktorların karar vermesi daha doğru olacaktır. Çünkü normal doğum isteyen bir annenin bebğinde çeşitli komplikasyonlar gelişmiş olabilir ve bu durum normal doğuma elverişti değildir. Böyle durumlarda ısrarla normal doğum istenmesi bebeğinizin hayatını riske atacaktır. Ya da sezeryan isteyen bir anne adayı aslında koşullar normal doğuma daha yatkınken neden sezeryan diye tutturur bunu hiç anlamam, her hangi bir alerjik durumunuz ve sağlık problemleriniz yok ise her zaman normal doğum  önerilmektedir. Gerek anne sağlığı gerek bebek sağlığı açısından normal yani vajinal doğum her zaman daha güvenli ve sağlıklıdır

Dünya Saglik  Örgütü Doğum ile ilgili yaptığı açıklamada

  1. gebelik haftasindan sonra sonlanan gebeliklere de DOGUM tanimlamasini getirmiştir. Doğum tanımlaması, doğal yollarla yada mecburi sebeplerle bebeğin alınma durumudur.

Kadının  kendi  dogumu ile  ilgili dogru  tercihi

Bir anne adayı için şüphesiz ki doğum olağanüstü bir olay olsada, endişe ve korku yaratan da bir durumdur. Doğru uzman, doğru hastane, doğru teknik herşey burda çok öenmlidir. Anne adayı tüm bunları düşünmeye başladığında kendini strese sokmaya başlar ve doğumdan kaçmaya başlamaktadır. Tabiki bundan kaçış yok o bebek bir şekilde doğacak ama anne adayının bu durumda kendini biraz rahatlatmaya ihtiyacı vardır,

*Alternatif doğum, doğum ağrısı ile baş etme ve gevşeme teknikleri konusunda yeterli danışmanlık hizmetinden yararlanması ve bu konularda bilinçlenmesi gerekmektedir.

*Prokonsepsiyonel dönemden doğum sonu döneme kadar nitelikle ve kaliteli bakım alması sağlanmalı bu konuda büyük iş eşlere düşmektedir. Annenin bakımı ve beslenmesi bu durumlarda önemlidir.

*Mümkün mertebede anne adayları dogal doguma yani müdahale edilmeden yapilan doguma  yönlendirilmelidir.

*Aktive olan tüm dogal hormonlar, anne ve bebegini doguma   en  saglikli  biçimde hazirlamaktadir.

*Dogal bir dogumda Saglik profesyonelleri izleyici olup, saglik kontrollerini yapma biçinda başka bir müdahalede bulunmamalidir.

Gebelik ve doğum eylemi bir hastalık değil, bedenin doğal normal ve sağlıklı bir fonksiyonudur.

 

Doğumun Faydaları

Kadın doğum, konusunda dogal dogum sirasinda bebekte salgilanan endorfin hormonu bebegi diç ortama hazirlar

Bebekler dogarken annelerinden koruyucu bakteriler alir. Anne ile bebek arasinda cilt temasi daha hizli ve kolay gerçekleçir. Bu temas bebegin anneye baglanmasi ve geliçimi açisindan çok önemlidir.

Solunum sikintisi geliçme riski daha  azdir.

Bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi oldugu gözlemlenmiçtir.

Doğumun Anneye Faydaları

– Hastaneden daha kisa sürede taburcu edilirler.

– Dogal dogum yapan annenin dogum sonrasinda agri çikayeti sezaryene göre çok azdir

– Anne büyük bir güven ve baçarma duygusu hisseder.

– Dogal dogumda dogum sonrasi enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha azdir.

– Sezaryene göre “dogum sirasinda  anne  ölüm orani” daha azdir.

Normal (vajinal) doğuma gore sezeryan doğum oranı 26 kat daha fazladir. Üstelik sanildiginin aksine sezaryen yapmakla zor     bir vajinal doğumun neden olabilecegi nörolojik defisitlerin zararlarını azaltma ya da mental performans i yükseltme arasinda  kanıtlanmış bir bilgi yoktur.

Dünya Sağlık  Örgütü (DSÖ)’nün  2010 verilerine gore  sezaryen  oranlar ;

*ABD %30

*İTALYA %37

*MEKSİKA %36

*BREZİLYA %41

 

 

 

 

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum