Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağustos 8, 2018 by Admin0
kizlik-zari-dikimi.jpg

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Birçok kere bahsettiğimiz gibi birçok etkene bağlı olarak kızlık zarı yırtılabilir, zedelenebilir. Bu durum cinsel yolla olabileceği gibi, sürtünme yoluyla, yapılan sporların ve hatta bisiklet kullanırken karşılaşın durumlarla da gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla yaşanılan kızlık zarı yırtılması konusunda hazırlıksız yakalanmaktansa konu ile ilgili bilgiye sahip olarak hareket etmeniz iyi olacaktır. Kızlık zarı yırtılması durumunda, kızlık zarınızın yapısı, şekli ve kalınlığı devreye girmekte, karşılaşılacak durumları değiştirebilmektedir. Bu değişkenler, kızlık zarının yırtılmasından sonra kanamanın az ya da çok olmasını tetikleyebileceği gibi hiç kanama da hissedemeyebilirsiniz. Kanama olmuştur ama fark edeceğiniz şekilde olmamıştır. Her sağlıklı genç kadın ilişkiye girsin girmesin kadın doğum uzmanı, jinekolog ile görüşmesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle de kızlık zarı yırtılması söz konusu ise bilgiye sahip olsanız dahi kontrol amaçlı konunun uzmanına danışmak çok daha iyi olacaktır. Yapılan kızlık zarı muayenesi sonucunda hastalarımız Kızlık Zarı Dikimi kararı verilebilirler. Bunun da sağlıklı ilerleyebilmesi için gereken tüm prosedürleri, etkileri tarafınızdan öğrenilmesi gerekecektir ki. Güvendiğiniz bir kadın doğum uzmanı ile süreci daha rahat ve doğru geçirmiş olursunuz.

Kızlık Zarı Dikimi tıp biliminde hymenoplasti olarak adlandırılır. Kızlık zarı dikimine karar verdiğinizde bu işlem mutlaka kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Birçok kadın doğum uzmanı farklı nedenlerden bu işlemi yapmayabilir. Bu tarz doktorlarla karşılaştıysanız, yapılan operasyon ile ilgili olumsuz bir düşünceye sahip olmamalısınız. Ayrıca bu uygulamanın daha önceden yapılıp yapılmadığı aynı şekilde kadın doğum uzmanları ve adli tabipler tarafından anlaşılabilmektedir.  Kızlık zarı dikilmesi işlemi 2 şekilde yapılmaktadır:

  • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: Özellikle ilk cinsel ilişkisini yaşamadan önce ya da evlenmeden önce tercih edilmekte ve yapay bir kızlık zarı yapılması şeklinde olmaktadır. Flep yöntemi kullanılarak kızlık zarının dikiminde kalıcı ve güvenilir bir çözüme ulaşılmaktadır. Tecrübenin ve uzmanlığın en çok gerekli olduğu işlemlerdendir. Bu konuya gerekli hassasiyeti göstermeniz her zaman önemli olmalıdır. Bununla beraber Flep yöntemi öncesinde birçok hastamızın da sorduğu sorulara sizler için de yanıt vermek isteriz. Hastalarımızın daha önce girmiş olduğu ilişki sayısının, kızlık zarının ne zaman yırtıldığının ve süresinin de işlem üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Damarlı dokulardan oluşturulmakla beraber hemen hemen orijinal kızlık zarına oranla kanamanın daha fazla olacağının bilgisini de verebiliriz.
  • Geçici Kızlık Zarı Dikimi: Bu işlemde de evlenmeden hemen 2-3 gün öncesinden kızlık zarının dikilmesi gerçekleştirilmektedir. Kızlık zarı dikilmesi işlemlerinin her ikisinde de işlem sırasında herhangi bir risk taşımamaktadır. Çok kanama olmamakla beraber 15dk-30dk gibi kısas sürelerde tamamlanabilmektedir.

Flep Yöntemi ile yapılan ameliyatların sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanmanız gerekecektir. Ameliyat sonrası cinsel bölgenizde gerginlik yaratacak hareketlerden uzak durmalısınız. Bağırsaklarınızı yumuşak tutarak kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Ayakta fazla kalmamaya ve cinsel bölgenizin temiz ve kuru olmasına özen göstermelisiniz. Genel olarak ilk etapta dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar olmakla beraber daha detaylı değineceğiz. Kızlık zarının dikiminden sonra çoğu hastamızın merak ettiği konuların başında bu işlemin anlaşılıp anlaşılmamasıdır. Yapılan işlemden bir hafta sonra ki bu ilk hafta içerisinde muayene yaptırmazsanız hiçbir şekilde anlaşılmayacaktır. Dolayısıyla kadın doğum uzmanı, jinekolog tarafından yapılacak muayenelerde hangi işlemi yaptırırsanız yaptırın operasyon geçirdiğiniz anlaşılmaktadır. Ama işlemi yaptıran kişinin ilişkiye girdiği kişinin anlaması çok olası değildir. Buna en güzel örneği Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi yaptıran kişiler için verebiliriz. Çünkü yırtılan kısım çıkartılarak, tam anlamıyla kapatan bir dikim gerçekleştirildiğinden anlaşılması mümkün olmayacaktır. İki hafta geçtikten sonra dikişler eriyecektir ya da düşecektir. Ameliyatı yaptıran kişi çok uzun süre sonra yani aylar ya da yıllar sonra ilişkiye girecek olmasından dolayı anlaşılması neredeyse imkânsıza yaklaşmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri ve Özellikleri

 

 

Bununla beraber Geçici Kızlık Zarı Dikimi sonrası da merak konusu olmaktadır. Aynı şekilde işlemden birkaç gün sonra cinsel ilişkiye girileceğinden anlaşılmayacaktır. Bu konuda bahsetmek istediğimiz detay ise yapılan bu iki işlemlerin riskleridir. Geçici olarak kızlık zarının dikilmesinde karşılaşılan riskler, kalıcı olarak kızlık zarının dikilmesine göre daha fazla olmaktadır. Evet, geçici kızlık zarı dikimi de anlaşılmamaktadır ancak işlem sırasında kullanılan iplerin yok olma süresi 10 ila 20 gün arasında değişmektedir. İşlemden iki üç gün sonra cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğinden operasyon için kullanılan iplerin görülme ve anlaşılma ihtimali de ortaya çıkmaktadır. Söz konusu operasyonu yaptırdıktan sonra tekrar ilişkiye gireceksinizdir ve tekrar yırtılacaktır. Doğuma giden kadınların özellikle merak ettiği noktayı da aydınlatmış olalım. Doğuma girildiğinde zaten kızlık zarınız yırtılmış olacağından geçirdiğiniz operasyonlar anlaşılmayacaktır. Hala ikna olmaya bir kesim varsa teknik olarak neden olamayacağını anlatalım. Ameliyat oldunuz, ilişkiye girdiniz ve hemen hamile bile kaldınız. Bu durumda bile doğum için 9 ay beklemeniz gerekmektedir. Ki bu süreçte kullanılan ipler çoktan erimiş olacaktır. Girdiğiniz ilişkilerde de doğal olarak kızlık zarınız çoğu kez yırtılacaktır. Doğum anında kontrol edildiğini varsayalım, operasyon olup olmadığınız şu anki koşullarda mümkün değildir. Bununla beraber yapılan operasyonun anlaşılması için işlem sonrasında hiç ilişkiye girmemiş olmanız ya da son birkaç haftada ilişki yaşamış olmanız gerekir.

Kalıcı Flep yöntemi ile işlem yaptıran hastalarımızın birlikteliğe girme konusunda beklemelerini öneriyoruz. İki üç ay beklemenizden sonra cinsel ilişkiye girdiğinizde ilişkiye girdiğiniz kişi operasyon geçirdiğinizi anlamayacaktır. Geçici Flep yöntemi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Operasyon sonrası dikişlerin yok olmasına fırsat olmadan ilişkiye girilecek olması, ilişkiye girilen kişinin fark etmesine yol açabilir. Herhangi bir kadın doğum uzmanı, jinekoloğa muayeneye gidildiğinde operasyon geçirildiği şu noktalara bağlı olarak anlaşılabilir. Bir hafta önce yapılan işlemden sonra gittiğinizde işlem yaptırdığınız anlaşılmaktadır. Henüz dikişler erimeyeceğinden belli olacaktır. Ya da işlem sonrasında uzun bir süre geçmeden cinsel birliktelik yaşayıp akabinde doktora gidildiğinde muayene sırasında yine anlaşılmaktadır. Buna karşılık olarak da yapılan işlem üzerinden altı ya da yedi ay geçerse dikiş konusunda herhangi bir iz kalmayacağı için söz konusu doktor tarafından anlaşılmayacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi hakkında birçok bilgi verdik ancak bu işlemlerin dürüst ve gerçekten alanında uzman bir jinekolog tarafından yapılması da en az işlem kadar önemli olmaktadır. Hastayı himenoplasti ile istediğiniz çözümü getireceğini düşünerek, gereken tüm süreçlere özen göstererek işlemi gerçekleştirmelidir. İşlem tamamlandığında zaten iyi bir doktorsa hastanın bundan sonraki hayatına sağladığı yararı düşündüğünde kendini iyi hissedecek ve daha iyi doktor olmak için yanına bir artı daha ekleyecektir. Çok iyi bir araştırma yapmadan ve bilgi almadan sadece kadın bir doktor olması ya da lazer yöntemiyle daha iyi bir sonuç alınacağı düşüncesiyle hareket edilmemelidir. Kadın ya da erkek olduğu far etmeden alanında ne kadar uzman ve tecrübeli olduğu en kritik noktayı oluşturmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Operasyonlarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarınız dikildikten sonra tuvalete girdikten hemen sonra işlem yapılan bölge yıkanmalı ve antiseptik sprey sıkılmalıdır. İyileşme süresi yaklaşık olarak 25 gün olarak belirtilebilir. Ama yuvarlarsak bir ayı tamamladığını söyleyebiliriz. Bu süreçte işlem yaptıran kişilerin çok sert ve gerginlik yaratacak hareketleri yapmamaları ve hatta bisiklete biniliyorsa binmemeleri gerekir. İşlem sonrası hastalar, yaşadıkları ve karşılaştıkları durumları abartabilmektedirler. Aslında bahsettiğimiz konular dışında normal hayatlarına devam edebilirler. Operasyon sonrasında iyileşmeye bağlı olarak ilgili bölgenin kaşınması normaldir. Ancak uzun tırnaklarınız varsa kaşınmanız durumunda kanatma olasılığınız da bulunmaktadır, dikkat etmelisiniz. Dikim sonrasında pansuman gerekir evet ama hastanın kendisinin yapabileceği antiseptik sprey kullanımı ile olmaktadır. İlgili bölgenin enfeksiyon kapma riskine karşılık işlemden sonraki üç hafta kesinlikle kullanılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi operasyonu sonrasında ağır hareketler gerektiren sporlar ile ilgilenilmemesi ve ani bacak hareketlerinde bulunulmaması gerekmektedir.  Geçici Dikim söz konusu olduğunda girilecek ilk cinsel ilişkide kanama olması gerekir, kanama olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Burada ortaya çıkan sonuç, özen gerektiren bir operasyon olduğu için gidilecek kadın doğum uzmanı, jinekolog önemli olmaktadır. Yapılan flep yöntemi işleminde lokal anestezi ilgili bölge uyuşturulur. Çoğunlukla hasta hafif uyutularak genel anestezi yapılmaktadır. Kalıcı olarak kızlık zarının dikimi söz konusu flep yöntemiyle dokunun yeniden yapılandırılması şeklinde olmaktadır. Yapılan işlem  20 dakika ile 30 dakika arasında sürerken, operasyon sonrasında komplikasyon oluşma ihtimali oldukça düşük olmaktadır. Yapılan işlemden bir saat sonra da gidebilirsiniz. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikildiyse evlenmeden bir hafta önce kesinlikle işlemi yapan doktora kontrole gidilmelidir. Sonuçta kızlık zarı için yapılan işlemleri sadece doktorlar anlayabilmektedir. Kalıcı olarak kızlık zarı dikiminin hastaya yaratacağı herhangi bir ağrı söz konusu olmaz. İşlemden sonra pomadların ve antibiyotiklerin kullanılmaya devam edilmesi, hastanın sağlığına tam süresinde kavuşması için önemlidir. Bu da çok olmasa da kirli cerrahi bir alan olarak görülen ilgili bölgenin enfeksiyona açık olduğunun bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan işlemin başarısını etkileyebilecek türde olduğunu belirtirsek önemi daha iyi anlaşılacaktır. Kızlık Zarı Dikimi yapıldıktan sonra o gün dinlenilmelidir. Anestezi de alındığı için dikkat edilmelidir. Akabindeki gün iş ya da sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yapılan işlemden sonra ayakta duş alınabilmektedir. Ancak havuza bir haftadan önce girilmemesi önemlidir. Oluşabilecek herhangi bir enfeksiyondan da korunmuş olacaktır. Flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikiminden yıllar sonra bile girilen ilk cinsel ilişkide kanama olmaktadır. Hem geçici hem de kalıcı olarak yapılan kızlık zarı dikiminin temelindeki neden yaşanan cinsel birleşmede kanamanın olması isteğidir. Dolayısıyla yapılacak işlemlerin önemi ve hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda ilk doktor kontrolüne gidene kadar belirtilen hususlara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalar ve uygulanması gereken diğer hususlardan da son olarak bahsedelim. Yapılan işlemlerden sonra iki gün boyunca banyo yapılmamalıdır. Ayaktan duş alarak önce ilgili genital bölge sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bez şeklindeki keselerden uzak durulmalıdır. Bahsettik ama tekrar belirtelim, ata binilmesini, bisiklet ve motorsiklet kullanımını tavsiye etmiyoruz. Eğer hastanın imkanı varsa, klozetli tuvalet kullanmalıdır. Olmadığı durumlarda ise, ilk doktor kontrolüne kadar tam olarak çömelmeden tuvaletin yapılması gerekir. İç çamaşırların günde 2 kez değiştirilmesi sağlıklı olacaktır. Sarı, yeşil akıntı, süt kesiği gibi beyaz bir akıntı, kokulu akıntı ve kaşıntı durumunda ilaç kullanmanızı gerektirecek durumlar olduğu için kadın doğum uzmanı, jinekoloğa gitmeniz gerekmektedir. Dikişlerin alınması gibi bir durum da söz konusu değildir. Kullanılan dikiş malzemeleri kendiliğinden zamanla erimektedir. İlk gece nasıl hareket edip neler yapmanız gerektiği ile ilgili doktor ile görüşülmelidir. Ve son bir dip not da kalıcı dikiş yapıldığı takdirde doktorun yönlendireceği şekilde pansuman yapılmasına dikkat edilmelidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum