Ultrason ve Hamilelik Sürecindeki Rolü

Ağustos 7, 2018 by Admin0
4boyutlu-ultason-2.jpg

Ultrason

Ultrason ve Hamilelik Sürecindeki Rolü

Ultrason teknolojisindeki ilerlemeler artık doğumsal doğum kusurlarının daha iyi görselleştirilmesinden, fetal kalbin dinamik, çok düzlemli görünümlerine kadar çeşitli özellikler sunmaktadır. Araştırma cephesindeki ilerlemelerin yanı sıra, 4D ultrason teknolojisinin artan kullanılabilirliği de, bu ultrason servislerine insanların erişimini de artırdı – hem annelerin hem de fetüslerin karşılaşabilecekleri her türlü durumu kontrol altına alma durumu söz konusu olmaktadır.

Anne ve babaların yaşanan teknolojik gelişmeler karşısında neleri yaşayabileceklerini bilmek istedikleri için Ultrason son trendler arasına girdiğini söyleyebiliriz. Hamile olan kadınların ultrasonla öğrenebilecekleri ve görebilecekleri detayların hepsi 4 boyutlu olmaktadır. Öyle bir görülmektedir ki bebeğinizin tüm hatlarıyla sanki doğum anındaki haline yaklaştırmaktadır. Ebeveynlerin bir medikal prosedürün yerine getirilmesinde özellikle hamileliğin kendini gerçek anlamda hissettiği noktalarda gerçek bir sınır olarak görülmekte ve oldukça fayda sağlamaktadır.

Bununla beraber birçok radyalog hamile olan ve Ultrason fotoğrafını seven kadınlar için de özellikle belirtmektedir. Eğlenmek için bir ultrason konusunda gündeme gelmemesi gerektiğine inanmaktadırlar.  Sonuçta elbet tıp dünyasının ve her ebeveynin en doğru ve sağlıklı sonuçlara ulaşması için 4d ultrason kullanılması idealdir. Ama bunu abartmamakta da yarar görmekteler. Bunun için de hamileler tüm testlerden geçtikten sonra bunun kararı verilecektir.

Ultrason doğru yerde ve teknikle uygulandığında hastalar için bir güvenlik sorunu oluşturmayacaktır. Ve minimum riskle birçok detaya sahip olunacaktır.  Eğer bu uygulamayı uzun süre ve sürekli anneye uygulamaya çalışan düzgün eğitimli olmayan bir kişi tarafından gerçekleştirilirse, o zaman konu fetüs için güvenli olup olmadığına gelir.  Ultrason uygulamasıyla tıbbi bir endikasyon olmadan, ceninin bir fotoğrafını çekmekte veya bir ceninin cinsiyetini ortaya çıkardığı belirtilmektedir. 30 yıldan uzun bir süre önce geliştirilen 3D ultrason teknolojisi, son on yılda klinik pratikte yaygın olarak kullanılmaktadır. 4D Ultrason gibi araştırmacıların yenilikçi yeni uygulamaları keşfetmesiyle daha da genişlemesini artırmaya devam etmektedir.

Fetüsün Özelliklerini Ortaya Koyar

 

Bu teknoloji doktorlara fetüsün özelliklerini görmenin güzel bir yolu olmaktadır. “Ve onları 4D olarak gördüğünüzde daha kolay anlayabileceğiniz belli anormallikler de görebilirsiniz. Örneğin, 4 Boyutlu Ultrason görüntüleme doktorlara yarık dudak ve ayak bileği gibi doğum kusurlarının daha iyi bir görünümünü sunabilir.  Genel olarak baktığımızda da hastalar ve doktorlar için 4D ultrasonun faydalarına dikkat çekmek gerekir. Bir ultrason uzmanı 2D görüntülerde bir anomali olduğunu anlayabilir, ancak sıklıkla hastalara ve bu hastalara danışmanlık yapan doktorlara 3D ve 4D görüntülerde daha kolay anlayabilmelerini sağlamaktadır.

Çoğu kişi klasik olarak 2D ultrason ile bugünlere geldi. ve tanıların çoğu da oldukça basitti. Fakat bazen belli bir bulgudan tamamen emin olmadan başınızı ağrıtan bir sınavdan çıkıyorsunuz. 2D, hakkında konuşuyor olsanız da, aradığınız cevaplara bağlı olarak kullanabileceğiniz birkaç farklı görüntüleme yöntemi vardır ki bunlar 3D veya 4D ultrason olmaktadır. Doktorların, örneğin, fetal beynin ve oyuklarının ortogonal görünümlerini aynı anda görebildikleri, multiplanar ekran gibi Ultrason teknolojisinde birçok farklı araç sunuyor. 4D ultrason görüntülerinin yüzey görünümü, doktorların, bir bebeğin yüzünün veya ellerinin özelliklerini veya genetik sendromları aramalarına izin veren diğer yüzey detaylarını görmelerini sağlar. Maksimum yoğunluk projeksiyonu gibi araçlar, doktorların kafatası ya da omurga gibi fetal kemik yapılarını daha iyi görselleştirmelerine izin verirken, onlara normal olarak ultrasonda siyah görünen fetal mide ya da beyin ventrikülleri gibi sıvı dolu yapıları inceleme yeteneğini verir. Hekimlere parmak ve ayak parmaklarında daha iyi bir bakış ve yarık damak gibi anormalileri kolayca fark etmelerini sağlar.  4D ultrasonu söz konusu olduğunda, mekânsal zamansal görüntü korelasyonu (STIC) “hareketli bir kalbi incelemek için yenilikçi bir yoldur, böylece kalbin dinamik çok köşeli görünümlerine sahip olabilirsiniz. Bahsettiğimiz tüm bu görüntüleme araçlarının tümü karıştırılabilir ve eşleştirilebilir.

Peki 4 Boyutlu Ultrason Nedir?

Genel Yaklaşım ve Farklılıklardan sonra 4 Boyutlu Ultrason hakkında bilgi vermek, detaylandırmak daha iyi olacaktır. Söylemiş olduğumuz gibi yaklaşık 30*40 yıl öncesinde tıp biliminde hizmete sunulan ultrason cihazları, gebe olan anneler için bebeklerini izleme konusunda vazgeçilmez bir yöntem olmaktadır. Görüntüleme yöntemleri içinde en çok tercih edilen teknik olan ultrasonun çalışma prensibi kulağın duyamayacağı frekans aralığındaki ses dalgalarının üretilmesiyle prob sayesinde dokuya yollanması durumu olarak söylenebilir. Dokuya yollanan dalgalar sonucunda  monitör üzerinde bebeğiniz görüntülenmektedir. Son yıllarda endüstriyel ve bilgisayar sektörünün gelişmesiyle daha da teknolojik bir duruma gelen ultrason son olarak 4 boyutlu teknolojisi ile anne baba adaylarının karşısına çıkmaktadır. Bu gelişmenin daha da iyi bir noktaya gelip gelişim göstermesi için çalışmalara devam edilmektedir.

Geleneksel 2D ultrasonlarda ses yansımaları düz olarak gelirken, 3D ultrasonlarda belirli açılarla olmakta ve böylelikle dokular ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmektedir. 3 boyutlu ultrasona zaman boyutu eklendiğinde, işte bu noktada 4 Boyutlu Ultrason adını almaktadır. 3 boyutlu ultrasonda bebeğin hareketleri gecikmeli olarak gözlenirken yeni 4 boyut teknolojisi sayesinde bebeğin hareketleri aynı anda görülebilmektedir. 4 boyutlu ultrasonda bebeğinizin hareketlerini, gülümsemesini, , parmağını emmesini, dilini çıkarmasını veya esnemesini aynı zamanda görebilirsiniz. İlk defa bebeğini 4D ultrasonda gören anne  ve baba adayları bu görüntüden çok etkilenmektedirler. 4 boyutlu görüntüler üzerinden rahatlıkla bebeğin kime benzediği hakkında fikir bile yürütülebilir. Çünkü 4 boyutlu ultrason bebeğin cildini gösterir, o yüzden gerçeğe yakın görüntüler elde edilir. Oysa 2 boyutlu ultrason görüntüsü siyah-beyazdır, bulanıktır. Bebeğin iç organlarını gösterir, cildini göstermez. Dolayısıyla alınan görüntüler hastaları tatmin etmeyebilir.

4D ultrasonda iyi görüntü alabilmek için bazı kriterler gerekir. Öncelikle bebeğin yüzünün görüntü açısına dönük olması gerekir. Ayrıca bebeğin yüzü ile rahim duvarı arasında yeterli miktarda sıvının olması gerekmektedir. Eğer bebeğin yüzü arkaya dönükse, başı aşağı inmişse veya suyu yeterli değilse net görüntü alınamaz. Bu durumlarda net görüntü alabilmek için sizden sağa veya sola dönmeniz istenebilir. Ya da biraz dolaştıktan sonra veya tatlı bir şeyler yedikten sonra 4 Boyutlu Ultrason tekrarlanabilir. 4D ultrason hizmeti almak isteyen anne ve baba adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri de 4 boyutlu ultrasonun ne zaman yapılacağıdır. Bebeği 4 boyutlu ultrasonla sağlıklı ve net bir şekilde görüntülemek için en iyi haftalar gebeliğin 26-30. haftaları arasıdır. 26 haftanın altında bebeğin cilt altı yağ dokusu az olduğu için güzel görüntü alınamaz. 30. haftadan sonra da bebeğin yeri daraldığı ve pelvise doğru indiği için net görüntü alınamayabilir. Bu süreçler hakkında doğru bilgiye sahip olarak uygulamaya dahil olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ultrason Hangi Testleri İçerir?

ultrason izmir, ultrason, ultrason alsancak, ultrason konak,
4 Boyutlu Ultrason ve Hamilelik Sürecindeki Rolü 4 Boyutlu Ultrason teknolojisindeki ilerlemeler artık doğumsal doğum kusurlarının daha iyi görselleştirilm

4 boyutlu ultrason merkezleri ve kadın doğum uzmanı doktorlarının muayenelerinde dört boyutlu ultrason testlerinde bebeğin rahim içindeki sergilediği hareketlerin görüntüsünü almak amaçlanmaktadır. 4 boyutlu ultrason tekniği ses dalgalarını kullanarak uygulanmaktadır. Bu durum canlı video izlemeye benzer  bir etki yaratmaktadır. Kullanılan 4 boyut teknolojisi sayesinde bebeğinizin görüntüsünü eş zamanlı görüp bebek ile anne adayı arasında daha erken bağın kurulması sağlanabilmektedir.

Öncelikle 4 boyutlu ultrason teknolojisinden yararlanmadan önce gereken tüm tıbbi testleri yaptırmalısınız. Ultrasonun her türü tıbbi bir prosedüre tabi olduğunu bilmelisiniz. Ve az önce de bahsettiğimiz farklı ses dalgaları titreşerek bir cihaz yardımı ile anne karnında geçer ve monitör üzerinde bebeğinizin görüntüsünü verir. Bu sayede bebek hareket ettikçe aileler görüntüleri net bir şekilde görebilmektedir. Ultrason yönteminde asla ağrı hissedilmez ancak görüntüleme yapılması için mesanenin dolu olması şartı olduğu için anne adayı ilk aylarda oldukça rahatsızlık duyacaktır. Ancak 4 boyutlu ultrason ebeveynler tarafından oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Tercih edilen yöntem olmasının nedenleri arasında bebeğin görüntülerinin anında ekrana yansıtılmasıdır. Gözünü açarken, kaşını çatarken göreceğiniz bebeğinizin sağlık durumundan emin olurken özellikle anne adayları psikolojik olarak oldukça rahatlamaktadır. Bununla beraber olması hiç istenilmeyen durumlar da görülürse en azından kontrolü sağlanıp önceden önlem alınması sağlanacaktır. Yapılan bilimsel çalışmalarda 2 boyutlu ultrason gibi 4 boyutlu ultrasonun da bebeğe zararlı olmadığı ortaya çıkmıştır. 4 boyutlu ultrason ses dalgası ile çalıştığı için radyasyon veya zararlı madde içermediği için bebeğe teratojen etkisi yoktur.

4 Boyutlu Ultrason Farkı Nedir?

Oldukça yüksek görüntü kalitesine sahip olan 4 Boyutlu Ultrason, bebeğinizin tüm hareket ve uzuvlarını net bir şekilde görüntülemektedir. Tıbbi olarak dört boyutlu ultrasonun 2 boyutlu ultrasona göre verdiği ekstra bilgi çok fazla değildir. Sadece yarık damak, yarık dudağı tespit etmede ve bazı doğuştan sakatlıklarda 4D Ultrason daha faydalıdır. Ancak her ne kadar dört boyutlu yöntemle görüntüleme yapılsa da mutlaka iki boyutlu ultrason da ihmal edilmemelidir. Çünkü dört boyutlu taramalar bebeğin tüm uzuvlarını, yüzünü net gösterse de iç organların araştırılmasında 4 boyutlu ultrason yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple 4 boyutlu taramaların yanında iki boyutlu taramaların da mutlaka yapılması gerekmektedir.

En güzel ayırım, 3D ve 4D ultrason arasındaki farklılıkları ortaya koyarak olacaktır. 3D ultrason, hareketsiz bir görüntü, 4D hareket boyutunu ekleyerek bir videoya benzemektedir. 3D ultrason teknolojisinin kullanıma girmesi, yeni klinik özelliklerin ortaya çıkmasına neden oldu.  4D ultrasonu bu hedefe ulaşmayı sağlamakla kalmadı aynı zamanda doktorların fetüsün sağlığını en az travma ile değerlendirmeye yardımcı olmak için daha fazla teşhis testi yapmaları da sağlanmış oldu.

4 Boyutlu Ultrason hastalar taranırken gerçek zamanlı olarak 3D verilerini edinmek ve görüntülemek için ultrason cihazlarını kullanabileceğimiz olguya dayanmaktadır. Ultrason cihazları, fetal yaşı belirlemek, birden fazla veya yüksek riskli gebeliği değerlendirmek, fetal ve plasental anormallikleri tespit etmek, yapısal sorunları uterus ile saptamak ve ektopik gebelikler ve diğer anormallikleri saptamak için kullanılabilmektedir. 4D ultrason,  bir 3D görüntünün başka bir boyuta sahip olduğunda, ultrasonda görünen dördüncü boyuttur. 4D en son ultrason teknolojisi olmaktadır. Normalde 2D görüntüsü alınır, bir yüzey oluşturulan 3D görüntü oluşturulur ve süreci zaman kazandırır. En nihayetinde doğmamış çocukların gerçekçi canlı aksiyon görüntüleri olmaktadır. 4D Ultrason, video ile hareketsiz fotoğraf arasındaki farkı temsil etmektedir. Bu devrimci teknoloji sayesinde, canlı aksiyon görüntüsü sağlayan bebeğinizin 3D görüntüsü sürekli olarak güncellenecektir. Hareketli bir görüntü vererek tekrar tekrar görüntüleri oluşturmak için büyük miktarda veri kullanan çok hızlı bir işlem olmaktadır. Ancak tekrar söyleyelim,  hamileliğin belirtilen dönemlerine ve çok fazla uygulanmamasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum