Vajinismus ve Çiftlerin Yaklaşımı

Ağustos 9, 2018 by Admin0
Vajinismus.jpg

Vajinismus Nedir?

Özellikle yeni evlenen ve ilk birlikteliklerini yaşayan kişilerde yaşanan cinsel fonksiyon bozukluğu olarak ortaya çıkan durum Vajinismus olarak adlandırılmaktadır. Girilen ilişki sırasında vajinanın kaslarının istem dışı olarak kasılması ve vajinal girişin gerçekleşememesi durumudur. Bunun yaşanmasının en temel nedenleri psikolojik olmaktadır. Yeni evlenen çiftlerden ya da ilk birlikteliklerini yaşayan kişilerin daha çok yaşayabileceğinden bahsettik ama sorunsuz cinsel hayatları olan kişilerin de daha sonra yaşadıkları psikolojik ya da fiziksel travma, sorunlardan dolayı bu durumu yaşadıkları görülmektedir. Cinsel birleşme yaşanmadığı durumlara bakacak olursak, ilişki anında vajinanın çevresinde bulunan kaslar istem dışı kasılmakta bu da bacakların, sırtın ve zaman zaman da tüm vücudun kasılmasına sebebiyet vermektedir. Bu kasılmalar, bacaklar refleks olarak kapanmakta endişe, korku, panik ve tiksinti gibi duyguları ortaya çıkararak cinsel birleşme olmasını engellemektedir. İlk cinsel ilişkilerini yaşayan kişiler ilk seferlerinde bu durumla karşılaştıklarında, bir sonraki denemelerinde sorunu çözeceklerini düşünebilmektedirler. Tekrar denediklerinde de olumsuz olduğunda sadece kendilerinin yaşadıklarını düşünerek endişe duymaktadırlar.

Bakıldığında, bazı kişiler cinsel ilişkiyi istedikleri için ön sevişmelerinde herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar. Bununla birlikte cinsel ilişki sırasında olabilecek ıslanma, uyarılma ve orgazm gibi durumlar da görülebilmektedir. Süreç normal ilerlerken vajinala giriş durumu söz konusu olduğunda birden ortaya çıkan duvar gibi bir engelle karşılaşılmakta ve bu engel aşılamamaktadır. Bu tarz bir durum da psikolojik olarak kişiler arasında, özellikle kadın tarafında karşısındaki kişiyi reddetme, başarısızlık hissiyatı, kendinin değersiz olduğuna inanması gibi mutsuzluk fazlaca yaşanmaktadır. Sizlerle bu durumun belirtilerini paylaşacağız, ancak kişiden kişiye değiştiğini de göz ardı etmemekte fayda olacaktır. Vajina içerisine tampon vb. yerleştirilemez. Ağrılı olarak nitelendirdiğimiz disparoni cinsel ilişkinin söz konusu olması, vajinaya parmağın sokulamaması, cinsel ilişkiye girilememesi, ilişki anında kadının bacaklarını kapatarak penisin girmesine engel olması gibi en temel belirtileri yazabiliriz. Bunlara ek olarak da vajinaya bakılamaması ve jinekolojik olarak muayene sırasında usg ve spekülüm gibi cihaz ve aparatların vajinaya yerleştirilmesinde sorun yaşanmasını söyleyebiliriz.

Sağdığımız belirtileriyle Vajinismus tahmin edebileceğiniz gibi çok çeşitli etkenlere bağlı olmaktadır. Belki hiç anlam veremeyeceğiniz ya da aklınıza gelmeyecek etkenler ile karşılaşabilirsiniz. Ailede katı kurallar söz konusuysa bu çerçevede büyümek etkenler arasında yer almaktadır. Bunu hamile olmaktan duyulan korku, çocukluk dönemlerinde şok etkisi yaratacak olay ve seslere tanıklık etme, yine aynı şekilde çocukluk ve ergenlik dönemlerinde cinsel istismara maruz kalınması takip etmektedir. Ruhsal açıdan olgunluk seviyesinin düşük olması, cinsel yönden yetersiz hissetmesi, cinsel ilişki hakkında tam ve doğru olmayan bilgilere sahip olunmasına ek olarak kişinin çevresinden edinilen cinsel ilişkiye ait kanlı ve ağrılı olacağına dair yanlış yönlendirilen bilgilerin olması ciddi anlamda etkilemektedir.

Vajinismus için Doğru bilgilenme ve Doğru Tedavi Süreçleri Önemlidir

Fiziksel olarak yaşanan bir olayın travma niteliğinde olmasından bahsetmek gerekirse, en basit haliyle anal bölge veya genital ameliyatların taciz olarak hissedilmesi gibi benzeri olaylar sebep olmaktadır. Cinsel ilişkiye girememe olarak da adlandırılan durumu etkileyen ve nedenleri çeşitli olmakla beraber çözümü de terapi yoluyla daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Vajinismus terapisi sürecinde psikolog tarafından ayrıntılı olarak dinlenir ve detaylı anamnez alınır. Böylece kişinin tam olarak ne düşündüğü, ne hissettiği en iyi şekilde anlaşılmaya çalışılır. İstenilen tüm bilgiler alındığında sorunun çözümü için tam bir bilgilendirme yapılmaktadır. Tedavi süreci kişiden kişiye göre farklılık göstermekte ve söz konusu kişinin özelliklerine ve etki eden soruna göre oluşturulur. Bu noktada bu rahatsızlık ile gelen kişilerin iyileşme konusundaki inançlarının olması ve iyi olacaklarına inanmaları, tedavi süreçlerinin en kilit noktasını oluşturmaktadır. Herhangi bir şüphe durumunda, ya da iyileşme konusunda inancı az olan ya da tereddütü olan kişiler, terapiyi, tedaviyi erteleyebilmekte ya da yarıda bırakabilmektedirler. Tedavi sürecinde kişilerin inancı, sürecin gittiği yolu etkilemektedir. Öyle ki, tedavi ertelendiğinde kişiler kendilerini daha da zorlayan süreçlere girmekte, iyileşmelerinin artık mümkün olmadığına dair inançlarının artması, isteksizlik, başarısızlık gibi düşünce, duyguların ortaya çıkması ve eşler arasındaki soğumanın artmasına sebebiyet vererek boşanma durumlarının yaşanmasına kadar sayabileceğimiz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu olasılıklar dahilinde yaşanan bu sorunun ortadan kaldırılmasında kişilerin eşlerinin desteği her zaman önemli olmaktadır. Bu süreçte eşinin kişiye verdiği güven ve beraber bu sorunu halletmelerine dair mesajlar, kaygıyı en aza indirerek sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Yaşanan Vajinismus sorunun çözümünde başarı seviyesi oldukça yüksek olmaktadır. Çok az bir oranda başarısızlık yaşanmaktadır. Başarısızlık durumları arasında eşin kişiye gereken desteği vermemesi, tedavi boyunca zorlaması, yoğun olarak toplum baskısı altında kalınması gibi durumlar sayılabilir. Ki bu da kişinin doktoruyla eş değerli çalışmasını engelleyen nedenlerdir. Özetle çok kolay bir tedaviyle çözüme ulaştırılabilecek psikolojik bir sorun olmaktadır. Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve cinsel ilişkide sorun yaşıyor, birlikte olamıyorsanız endişeye kapılmanıza gerek olmadığını bilin. Bu tarz sorunlar normal olup birçok kişi tarafından yaşanmaktadır. Çözümü olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. 5-10 görüşme sonrasında çözüme ulaşabilecek bir sorun için hayatınızı ve ilişkinizi daha kötü bir yöne doğru yönlendirmemenizi özellikle önermekteyiz. Ki ortalama 5 görüşmede yaşanan sorundan kurtulunmaktadır. Dolayısıyla bilimsel olarak tıpta yer alan genellikle de fiziksel ve psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan, kontrol dışı kasılmaların olduğu cinsel birleşme sorunu olduğunu iyice anlamak gerekiyor. Ki en büyük etkenler arasında çocukluk dönemlerinde yaşanan ve bilinçaltına yerleşen cinsel birliktelik hikayeleri, cinsel ilişkiler ile ilgili bilinen yanlış bilgiler yer almaktadır.

Cinsel ilişkiye girememede fiziksel sorunlarda önemli bir yer tutmaktadır. Doğum nedeniyle genital bölgede oluşan bozuklukları belirtebiliriz. Buna ek olarak ortada herhangi bir neden olmaksızın cinsel birleşme gerçekleşmeyebilir. Ki burada en önemli etken bilinçaltında yer alan yanlış olan düşüncelerdir. İlk ilişkiye girilecek zaman, toplumumuzun yarattığı namus algısı, cinselliğin ayıp olduğuna dair düşünceler beraberliği her şekilde sıkıntıya sokmaktadır. Özellikle namus algısı, küçük yaşlardan itibaren kız çocuklarına erkeklerden kendilerini korumaları gerektiğine dair konuşmalarla cinsellikle ilgili kaygı verilmektedir. Siz de bize hak verirsiniz ki, bu koşullarda bu sorunun ortaya çıkması normaldir. İlk kez birlikte olacak kişilerin, ilk birlikte olunacak zaman ile ilgili duydukları hikâyeler de en az namus algısı kadar etkili olmaktadır. Çok ağrının ve kanamanın olacağına dair söylentilerin varlığı kişileri fazlasıyla etkileyerek bilinçaltındaki etkileşimle birleşme sırasında kendini göstermekte, kasılmalara yol açmaktadır. En fazla karşılaşılan ve sorun yaratan konu ise cinsel istismar olmaktadır. Çocukluk ve ergenlik döneminde cinsel istismara maruz kalan kişiler cinsel sıkıntıları da beraberinde getirmektedirler. Bunlardan bazılarını belirtmek gerekirse,

  • Cinsel konulu filmlerin seyredilmesi
  • Doğum anına tanıklık edilmesi
  • Aile içerisinde cinsel ilişkiye zorlanılması
  • Aile içinde anne ve babanın cinsel birlikteliklerine tanıklık edilmesi
  • Taciz ve tecavüz gibi durumlara maruz kalınması

 

Bazı durumlarda ortada hiçbir neden yokken ortaya çıkan Vajinismus özellikle yukarıda belirtilen nedenler oluşmadan yaşanması ilginç bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Ama tabi ki böyle durumlarla da karşılaşılmaktadır.

Vajinismus sorununa yol açan yapısal etkenleri de paylaşalım. Vajina enfeksiyonu yaratan mantar ve bateriler, Pelvik inflamutar hastalığı ve doğumdan sonra ortaya çıkan sorunlar olarak belirtebiliriz. Doğuştan ya da doğumdan sonra sorunun ortaya çıkmasında bazı durumlarda birtakım cerrahi uygulamalar devreye girmekte ve ilaç tedavisi uygulanarak sorun çözülmektedir. Cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan kişilerin yaşadığı sorunları birçok açıdan değerlendirdiğimizde önemli rollerden birisini de eşler oluşturmaktadır. Bu anlamda eşlerin sürekli akıllarında bulundurmaları gereken konu, cinsel ilişkiyi eşlerinin de istemiş oldukları ama ellerinde olmayan nedenlerden dolayı kontrol edemedikleri bir sorunla baş etmeye çalışmaktadırlar.

Vajinismus Sorunu Yaşayan Kişilerin Tedavisinde En büyük Rolü Eşleriyle Paylaşmaktadırlar

Empati kurarak eşlerinin neler yaşadığını ancak şu şekilde anlayabilirler. Sertleşme sorunu yaşadığınızı düşünün eşinizi de seviyorsunuz. Ve cinsel birleşme anında bu nedenle sorun yaşıyorsunuz. Bu sorunu dışarıdan alacağınız bir destekle çözülebileceği gerçeği varken eşiniz kendisini istemediğinizi, sevmediğinizi söylediğinde anlayış göstermemiş olacak. Sizin içinde bulunduğunuz durumda nasıl hissedeceğiniz de ortadadır. Aynı şekilde emin olun eşinizin yaşadığı bu sorunda da aynı durum söz konusudur. Bu yüzden bunları göz önünde bulundurarak siz de gereken özeni ve anlayışı göstermeli ve yanında olmalısınız.

Kadınların ilk gece korkuları ya da ilk ilişki deneyimlerindeki tedirginlikle de ortaya çıkan Vajinismus sorunu hele çiftlerin farkında olmadığı bir durumsa erkeklerin yaklaşımı da farklı olacaktır. Anlamadığı için sorunu kendisinde bulmayacaktır. Ama nasıl yaklaşacağı konusunda da oldukça çaresiz hissedebilirler. Cinsel birleşme sorunu yaşayan çiftlerden kadın tarafı var olan sorun ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra eşine neden sonuçlarıyla gerekli bilgileri aktararak kendisine destek olmalarını istemelidirler. Konu havada kalıp konuşulmadığı takdirde önüne geçilmeyecek sorunlarla karşılaşılabilir ki çözümü bu kadar kolay olan sorun için bunların yaşanmasına gerek yoktur. Eşinin desteği olduğunda bu sorun çok daha kısa bir sürede çözüme ulaşabilmektedir. Vajinismus probleminin kaynağını belirlendikten sonra uygulanacak tedavinin bulunması zor olmayacak ve gereken süreç devam edip tamamlanacaktır.

Bir de madalyonun diğer tarafına bakalım. Cinsel birleşme sorunu karşısında eşlere verilecek desteğin önemini tartışmadığımız bir ortamda bu konu bilindiği halde eşlerin yüzleşmeyerek destek olmadıkları takdirde, sorunu yaşan kadın tarafının tedavi olma konusunda iyi bir yönlendirmeye ihtiyacı olacaktır. Karşılaşılan durumlar arasında yer alan erkeklerin tercihen destek olmak istemedikleri durumda, eşlerinin de tedavi olmalarına engel olmamalarını özellikle belirtiyoruz. Zaten bu süreçleri yaşayıp tedavi olan kişiler az bir çaba göstermeleri çok olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Hatta sorundan kurtulan ve cinsel birlikteliği yaşayan çiftler bebek sahibi bile olabilmektedirler. Burada üzerinde durduğumuz konu aslında erkeklerin de tedavi sırasında eşlerinin yanlarında olarak, tedavi süreçlerine tanıklık etmeleridir. Bu şahit oldukları süreçte, eşlerinin fiziksel ve ruhen nasıl bir tedaviden geçtiklerini görerek, onları anlamalarında büyük bir rol oynayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum