Blog

Yeniliklerden Haberdar Olun

gebelik.jpg
06/Ağu/2018

Gebelikte İlk Hafta, Gebelikte İlk Hafta, Gebelikte İlk Hafta, Gebelikte İlk Hafta, Gebelikte İlk Hafta, Gebelikte İlk Hafta,
Gebeliğin ilk haftasında, anne adayları tam olarak fark edemese de rahimde ve yumurtalıklarda çok hızlı değişimler meydana gelir.

Gebelikte İlk Hafta

Gebelik, bünyesinde her anne ve baba adayı için farklı duygular barındıran ve toplamda ortalama kırk hafta süren mucizevi bir olaydır. Tüm bu sürecin her bir gününü, anneler ve babalar, merak ettikleri bilgileri öğrenmekle, dikkatli olmayı istedikleri konularla ve doğacak bebekleri için en iyi durumları istedikleri dileklerle doldururlar. Tüm bu bin bir dikkat ve özene ya da regl dönemi hesaplamalarına  rağmen sahip olmayı beklediğiniz bebeğinizin rahimde ilk yer aldığı zamanları yani gebelikte ilk haftayı fark edememeniz çok doğal bir durum olacaktır.

Gebelik; erkek yumurta hücresi spermin, kadın yumurta hücresi olan ovum ile birleşmesinden sonra başlayan bir süreçtir. Gebelilk kadının çoğalma hücreleri olan yumurtaların ve erkeğin sperminin birleşmesi yani döllenme, kadının adet döngüsünün ortalama 14. gününde yumurtlamayı takip eden saatler içinde, kadının tüplerinde erkek üreme hücresi spermle, kadın üreme hücresi yumurtanın birleşmesidir.  Döllenme sonucu oluşan yeni hücre zigot adını alır. Zigot, gelişim sürecinde bölünerek yeni canlıyı meydana getirir. Meydana gelen yeni canlının cinsiyeti spermin taşıdığı cinsiyet kromozomuna bağlı olarak değişir. Erkeklerde bulunan (XY) bir dişi bir de erkek kromozomundan hangisinin kadındaki kromozomla birleşeceği cinsiyet için önemlidir.

Kadının çoğalma hücreleri olan yumurtaların ve erkeğin sperminin birleşmesiyle oluşan gebeliğin tam olarak ne zaman oluştuğunu saptayabilmek her zaman mümkün olmadığı gibi bu hesaplamalar çoğu zaman kafa karıştırıcı gelebilir. Genel olarak hekimlerce kullanılan yöntem, anne adayının son regl dönemine göre yapılacak hesaplamalardır. Bu nedenle anne-baba adaylarında planlı bir gebelik isteğinin olması beraberinde anne ve baba adayları tarafından gebeliğin kısa sürede fark edilmesini getirecektir. Yumurtanın döllenmesinden sonra gelen ilk haftalar, erken gebelik dönemi olarak isimlendirilir. Bu dönemde yükselmeyen hormonlar nedeniyle her hamilelik anlaşılamayabilir ama vücutta yine de bazı belirtiler oluşmaya başlar. Erken gebeliğin fark edilmesi için en önemli işaret yine annenin regl döneminin gecikmesi ve normalde olduğundan daha açık renkli bir kanamayla karşılaşmasıdır.

Gebeliğin ilk haftasında, anne adayları tam olarak fark edemese de rahimde ve yumurtalıklarda çok hızlı değişimler meydana gelir. Ancak anne adayının kanında gebelik hormonlarının artış göstermemesi ya da yükselmemesi nedeniyle gebelik ancak üçüncü ya da dördüncü haftalarda kesin olarak anlaşılabilecektir. Ama sizin bunu üçüncü ya da dördüncü haftada fark etmiş olmanız içinizde bir canlının büyümeye başladığı gerçeğini değiştirmiyor ve fark etmediğiniz bu günlerde gebelikte en önemli olaylar gelişiyor.

Toplamda sekiz hafta süren ve embriyonal dönem adı verdiğimiz, döllenmeden itibaren başlayan ve çeşitli organların oluşum aşaması olarak görülen süre içinde bir annenin vücudunda çok sayıda değişiklik meydana gelir. Bu yazımızda embriyonal dönemin ilk haftasında yani gebeliğin ilk haftasında neler yaşandığını inceleyeceğiz.

Gebeliğin ilk haftasında, anne ve babanın hücrelerinin birleşimiyle, kadının fallop tüplerinde oluşan ve gelişiminin ilk basamağında olan tek hücreli organizma, doku şekline geldikten sonra, döllenmenin beşinci gününde rahme yerleşir ve burada ikiye bölünür. Bu hücrenin bir parçası embriyoyu, diğer parçası da bebeğin besleneceği, hamilelikte oluşan ve bebekle birlikte doğum esnasında çıkarak işlevinin tamamlayan plasentayı oluşturacaktır. Gebelik hormonlarıyla birlikte değişen anne metabolizması ve anne rahmi birlikte çalışmaya başlar, embriyo ve plasentaya oksijen ve besin taşıyacak sistem çoktan oluşmaya başlamıştır. Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme süreci yedi ya da on günü bulması nedeniyle gebeliğin, ultrasonografide tam tespit edilmesi biraz zaman alabilir, bu süreçte biraz sabır göstermeniz gerekebilir. Bu sırada rahim içine yerleşmiş canlı dokunun büyüklüğü için ortalama olarak 0,1 mm diyebiliriz.

Anne Gebeliğinin İlk Haftasında Ne Gibi Belirtiler Görebilir?

Bu haftada bebek rahme yerleşmeye başladığından dolayı, yerleşme kanaması olarak bilinen lekelenme türü bir kanamaya rast gelebilirsiniz ki bu durum tamamen normal kabul edilmekle birlikte 6-12 gün arasında devam edebilir. Ayrıca bu dönemde anne kendini yorgun hissedebilir, göğüslerde büyüklük ve dokunulmayacak kadar gerginlik hissedilebilir. Yükselmeye başlayan, adet döngüsü ve hamilelikte önemli rol oynayan hormonlar olan östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak ani ruh hali değişimleri yaşamanız olasıdır. Aslında kanda dolaşan östrojen ve progestron miktarındaki artış döllenmiş yumurtaya zemin hazırlar ve rahmi kan bakımından zengin ve verimli duvarla kaplar. Ayrıca değişen hormon değerleri halsizliği, yorgunluğu ve bulantıları tetikleyebilir. Anne yaşadığı bedensel ve ruhsal değişimlerden dolayı daha çok dinlenmeye ihtiyaç duyabilir. Halsizlik ve yorgunluğa bağlı olarak uyku düzeninde değişmeler yaşanabilir. Anne daha çok uyumak isteği duyabilir. Tüm bunlarla birlikte kabızlık, gaz ve sindirim sorunları da yaşanabilir. Bu sorunlara sebep olan hormon da yine progestron hormonudur.  Aynı zamanda progestron hormonu iç organlardaki besin akışını da yavaşlatır. Tüm bunların yanında dikkat dağınıklığı, daha sık idrara çıkma isteği, yiyeceklerden tiksinme, ağızda metalik bir tat hissetme, kokulara aşırı duyarlılık ve pelvik bölgede yeni bir duyarlılık hissi de neredeyse tüm anne adaylarında görülebilir.

Anne, regl döneminde yaşanan sancılara benzer ama aynı olmayan sancılarla karşılaşabilir. İştah kayıpları oluşabilir, Beyaz renkli akıntılarla karşı karşıya kalma durumunda ise kaşınma ya da yanma yoksa bu durumdan endişe duyulmamalıdır.

Kan basıncında değişmeler olduğundan dolayı baş ağrıları yaşanabilir. Vücutta yaşanan değişiklikler vücut ısısını da etkiler ve annede ateşlenme hissinde artışlar gözlenir. Vücut ısısı artışı su kaybını da arttırdığından dolayı annenin hem kendisi hem de bebek için daha çok sıvı tüketmesi gerekecektir.

Gebeliğin ilk haftasında henüz anne vücudu gebeliği belli edecek hormonlarını üretmeye başlamamıştır. Gebelik hormonu olarak bilinen ve evlerde yapılan gebelik testlerinin sonuçlanmasını sağlayan HCG hormonu henüz salgılanmamıştır.

 

 

 

 

 


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum