Blog

Yeniliklerden Haberdar Olun

kizlik-zari-dikimi-izmir-7.jpg
07/Ağu/2018

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Muayenesi ve Kızlık Zarı Dikimi Konusundaki Doğru Bilgiler

Neredeyse her zaman hastalarımız yoğun bir endişe ve kaygı ile kızlık zarı dikimi muayenesi için gelmektedirler. Tam bir bağlantıi olmasa da hafif kanamanın olması dahi şüphe yaratmakta ve pek çok genç kadın bekâreti ile ilgili tereddüte düşmektedir.  Kızlık Zarı Dikimi İzmir ilinde ve diğer bölgelerimizde de aynı şekilde uygulanmaktadır. Bilinçli olmanız her zaman önemlidir. Kızlık zarı muayenesi için hasta jinekolojik masaya yatırılır. Dış dudaklar yavaçca kenarlara itilerek muayene yapılır. Bu konuda özellikle uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde kızlık zarı asla zarar görmeyecektir. Muayene sonucunda ortaya çıkan verileir hastaya eksiksiz olarak ve gerekirse kağıt üzerinde çizilerek bilgi verilmelidir.

Tarif edilirken de sadece örnek vermek gerekirse saat 5 hizasında bir tane yırtığınız var şeklinde anlatılmalıdır. Hiç cinsellik yaşamamış hastalarımız da bisiklet kazası veya bazı sporlar sonrası kızlık zarı yırtılması ya da zedelenmesi ile karşılaşabilmektedirler. Yapılacak kapsamlı muayene ile hastalar kaygılarından kurtulabilmekte ya da kızlık zarı dikimi gerçekleştirilmektedir.  Bundan sonra yaşanacak ilk ilişkide kanama olup olmayacağı da belli olmuş oluyor. Kızlık Zarı Dikimi İzmir ilinde başvuran hastaların diğer bölgelerde olduğu gibi burada da fazla kaygı yaşamaktadırlar. Yaşadığımız kültürde kızlık zarının halen bekaretin simgesi olarak algılanıyor oluşu,  ilk gecede kesinlikle kanamanın olması gerektiği ile ilgili beklentilerin olması bu endişenin daha da artmasına neden olmaktadır.

Kadın vücudunun yapısı gereği pek çok çeşit kızlık zarı yapısı ile karşılaşılmaktadır. Bu yapısal çeşitliliğin yeterince fazla olması da ilk gece birlikteliklerinde kişiden kişiye değişen miktarlarda kanama oluşmasının ana nedenlerinden birisini oluşturmaktadır. Bu yüzden kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi birçok genç yaşında olan hastalarımızda ciddi bir öneme sahip olmaktadır. Bazı kızlık zarı yapılarında öne çıkartmak gerekirse esnek tipte olan kızlık zarlarında,  bazen hiç kanama olmaması hiçbir cinsel birliktelik veya genital bölgeye travma geçirmeyen hastalarda kanamanın olmaması gerçek anlamda  sosyal ve psikolojik sıkıntı yaratabilmektedir. Tabi ki bunda toplum baskısı dediğimiz konuya devreye girmekte ve önüne geçememekteyiz.

Kızlık Zarı Dikimi İzmir de veya Nerede Yaşıyorsanız Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Tarafından Yapılması Gerekir

Kızlık zarı muayenesi için doktora giden hastalarımız ilk önce muayene masasına yatırılır ve hastanın genital bölgesinden dış dudaklar hafifçe tutularak kenara çekilir. Bu noktada kızlık zarı yapısı incelenmektedir. Kızlık zarı muayenesi sırasında asla ağrı veya acı hissedilmemektedir. Hatta hastalar adetliyken de muayene yapılabilmektedir. En başta da söylediğimiz ama hastanın tam olarak sorunun nerede olduğunu anlaması için mutlaka hastalara kızlık zarı yapısını ve varsa sorunu bir kağıda çizerek anlatılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi, Kızlık Zarı, Kızlık Zarı Dikimi alsancak, Kızlık Zarı Dikimi konak, Kızlık Zarı Dikimi bornova,
Kızlık Zarı Dikimi İzmir bu konuda gereken tüm desteği sonuna kadar vermektedir.

Genç kızlarımızın küçüklüklerinden beri gerek aile, akraba ortamında gerekse de sosyal çevresinden başlayarak kızlık zarının evlenmeden önce hiçbir şekilde bozulmaması, yırtılmaması ve korunması gereği büyük cümlelerle kendilerine anlatılır. Aksi halde hem kendilerinin hem de ailelerinin namuslarına laf getirip leke sürdürecekleri algısı yerleştirilmiştir. Bu süreçte de yaşayacakları en ufak bir yakınlaşma ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı gündeme oturacaktır. Hatta kızlık zarının bozulmuş olup olması durumuna ek olarak kızlık zarının zarar görüp görmediği, yırtılıp yırtılmadığı, zedelenme olup olmadığı, sonraki ilişkilerinde kızlık zarında kanama olup olmayacağı gibi sorular kendini psikolojik sorunlara taşımaktadır. Kızlık Zarı Dikimi İzmir bu konuda gereken tüm desteği sonuna kadar vermektedir. Her açıdan hastalarımızın içinde bulunacağı durumları göz önüne alarak hareket etmekteyiz. Bunlardan bir başkası da kızlık zarı muayenesi sonrasında kızlık zarı yırtığının fazla olduğu sonucunun ortaya çıkmasıdır. Neredeyse tüm hastalarda korkuyla beraber kabus şekline bürünebilmektedir. Bu da şu anda ilişki içerisinde olunan süreci ki bundan sonra girilecek ilişkilerde bu kızlık zarı yırtılması konusunu, toplumun ve kültürün baskısıyla kişilerin daha kötü hissetmelerini doğurmaktadır. Bunun bağlantılı olduğu nokta ise, ilk cinsel birliktelik yaşandığında kızlık zarının yırtılması, kızlık zarının zedelenmesi, kızlık zarının delinmesi, kızlık zarının parçalanması, kızlık zarının kanaması veya kızlık zarının patlaması gibi durumların ortaya çıkmasıdır.

Bahsettiğimiz unsurları göz önünde bulunduran Kızlık Zarı Dikimi İzmir verdiği kızlık zarı onarımı, kızlık zarı dikimi, kızlık zarı yenilenmesi, tamiri gibi hizmetlerle hastalarımızın söz konusu toplum baskısından kurtulmaları için adım atmış oluyor. Ki çok rastlanılan durumlardandır, cinsel ilişkiye tam anlamıyla hazır olmadan bir yakınlaşma yaşanması, sürtünme sonucunda kızlık zarı yırtılması ya da kızlık zarı zedelenmesi söz konusu olabilmektedir. Bunun için de en iyi şekilde kızlık zarı dikimi, kızlık zarı onarımı gerçekleştirilmektedir. Bunların yanında yani kızlık zarı zedelenmesi ya da yırtılmasıyla oluşan psikolojik sorunlara bir de Kızlık Zarı Dikimi İzmir fiyatlarının da ne olduğu sorusu kişileri daha da rahatsız etmektedir. Ama burada kafanızı karıştırmamanız gereken konulardan birisi her uygulama için farklı bir ücretlendirme söz konusu olmaktadır. Kullanılan yöntemler ve ürünlere göre değişmektedir. Bir de özellikle kızlık zarı dikimi yapan merkezlerin ve doktorların kanama garantisi vermesiyle de ilgili olarak çeşitlilik gösterebilir.  Buna ek olarak kızlık zarının yırtık şekli ve vajinanın genişliği gibi konular da fiyat da etkili olmaktadır. Yapılan uygulamalarla kızlık zarı dikiminin de anlaşılmayacağı bilinmelidir.

Kızlık Zarı Yapısı ve Fonksiyonu Nasıldır?

Kızlık zarının iç yüzeyi mukoza denilen ağız içi yapısına benzeyen bir yapıda olup vajinanın girişinden yaklaşık 1- 1,5 cm içerde bulunmaktadır. Aslında vajinanın gelişimi sırasında oluşmuş bir deri kıvrımıdır. Vajina girişini tamamen kapatmamaktadır.  Çünkü orta kısmında vajinal salgıların ve adet kanının dışarıya akmasını sağlayan açıklık bulunmaktadır. Her kadının tabi ki vücut yapısına göre kızlık zarı farklılıklar gösterecektir. Bazı kadınlarda kızlık zarı doğuştan olmayabilir. Kişiler arasında kızlık zarı yapısının ve şeklinin farklılıkları, ilk ilişki sonrası kanamanın miktarında da farklı olmasının göstergesi olabilmektedir. Kızlık zarı yapıları değişkenlik gösterir demişken bilinen 7 farklı kızlık zarı yapısı bulunmaktadır.

  • Septalı Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kesiminde oluşan bir uzantı, kızlık zarını ikiye bölmekte ve ilk birlikteliğin çok zor olmasına veya fazla kanama olmasına neden olabilmektedir. Çiftlerin hiç ilişkiye giremediği  durumda kızlık zarı ve ortadaki septanın çıkartılması gerekebilmektedir.

  • Kribriform Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kısmının kalburumsu  deliksi bir yapısı bulunmaktadır. Çok sık görülmese de kribriform kızlık zarı yapısına sahip olan kişiler cinsel ilişkiye giremeyecekleri için mutlaka cerrahi bir müdahale ile kızlık zarının çıkartılmasını istemeleri gerekecektir.

  • Yarı Septalı Kızlık Zarı

Kızlık zarı orta kısmında küçük bir zar kalıntısı bulunmaktadır. Kızlık zarını tam anlamıyla ortadan ikiye bölmediği için cinsel ilişkiye engel teşkil etmez. Çoğu zaman bir belirti vermez ancak çok nadiren hastalar kızlık zarı kenarında bir doku parçası hissettiklerini söyleyebilmektedirler.

  • Kresentrik Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının ortasındaki boşluğun yarım aya benzeyen bir görüntüyle kızlık zarının alt kenarının katlantı oluşturması olarak anlatılabilir. İlişkiye giren kişiler, bazen ağrılı ve çok zor ilişkiye girebilmektedirler. Hatta ilişkiye giremeyen çiftler de olabilmektedir. Böyle bir durumda da kızlık zarının çıkartılması gerekebilmektedir.

  • Labial Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması nedeniyle ortasındaki boşluğun nerdeyse kapalıymış gibi görünür. Çiftler ilişkiye giremez veya çok zorlanarak ilişkiye girerler. İlişki sonrası yoğun kanama, ağrı şikayetleri devam edebilir ve her ilişki ile kanama sürebilir. Genellikle hastaların kızlık zarına müdahale edilir.

  • Anüler Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının ince ve elastik yapıda ve bununla birlikte düşük kenarlı olması nedeniyle ilişki sırasında ortasındaki boşluğun rahatça esnemesine ve geniş olmasına zemin hazırlayabilmektedir. Damarsal yapıları çok ince ve az olmaktadır. İlişkiye giren kişiler ilişki sonrası az kanama olması ya da hiç kanama olmaması nedeniyle belirli aralıklarla doktora başvurmaktadırlar.

  • Fimbriad Tip Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta boşluğuna bakan kısmının çok fazla girintili çıkıntılı olması durumundan bahsedebiliriz. Nadir olarak ilişki sırasında zorluk oluşturan bir durumdur. Kızlık zarının yüksek kenarlı ve yoğun damarsal yapıya sahip olması durumunda da ilişki sırasında ağrı ve çok fazla kanama gelişebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi İzmir olarak kızlık zarının genel yapısından da bahsetmenin tüm hastalarımızın bilinçli hareket etmelerinde rol oynayacağını düşünüyoruz. Aslında vajinanın gelişimi sırasında oluşmuş bir deri kıvrımı olduğunu belirterek başlayalım. İşlevsel bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Her insanın ağız, göz, burun yapısı nasıl farklı ise kızlık zarı yapısı da aynı şekilde farklıdır. Kızlık zarının damarsal yapısı, kalın veya ince kenarlı oluşu, orta kısmında septa denilen ince duvarsal yapının varlığı veya yokluğu, doku düzeyinde elastik yapısındaki farklılıklara gore yapısal çeşitlilikleri fazla gözlemlenmektedir. Kızlık zarı yapısında ve şeklinde var olan farklılıklar, ilk cinsel ilişki sonrasında kanamanın miktarında farklılık göstermesine neden olmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi denildiğinde kültürel ve kullanım farklılıklarından dolayı başka bir uygulama olduğu düşünülebilir. Ancak söz konusu muayene, hymen muayenesi, kekaret muayenesi, kızlık muayenesi veya bekâret testi adı altında da bilinmektedir. Konudaki tüm sorularınızı istediğiniz zaman bize iletebilirsiniz. Bu konuda size gereken rahatlığı vereceğimizden emin olabilirsiniz.  Kızlık zarı muayenesi ile hangi durum yaşandıysa, o durumun hastaların kızlık zarları üzerinde nasıl bir etki yarattığı, boyutu ve kızlık zarının zedelenip zedelenmediği gibi soruların yanıtları verilir. Ayrıca çoğu hasta, kızlık zarının yapısını ve özelliklerini bilmediği için de nasıl hareket edeceğini bilememekte ve ilişki sırasında yanlış bir durumla karşılaşabilme olasılıkları artabilmektedir. Bu muayenede bu bilgiler de verilerek hastanın bilgilendirilmesi sağlanır. Ve belki de en önemlisi belli aralıklarla gelen hastalar bile kendilerini gergin hissederken ilk kez kadın doğum uzmanına ya da jinekoloğa giden hastaların psikolojileri daha da farklı olmaktadır. Bunun bilincinde olarak gereken hassasiyet gösterilmekte ve güven verilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi İzmir Olarak Kızlık Zarı Muayenesi Süreçleri

En genel ve değişmeyen haliyle kızlık zarı muayenesi, hastanın muayene masasına yatırılması, iç dudaklarının yanlara çekilerek bakılması ile gerçekleştirilmektedir. Tekrar tekrar söylüyoruz, muayene sırasında hasta kesinlikle acı ve ağrı hissetmeyecektir. Bununla ilgili gelen hastalarımıza da söylüyor ve kendilerini uyarıyoruz. Bu yüzden gerçekten araştırmadan güvenmediğiniz bir jinekoloğa, kadın doğum uzmanına gitmeyin. Bununla beraber Kızlık Zarı Dikimi İzmir’de olduğu gibi tecrübe ve uzman sahibi bir jinekolog, kadın doğum uzmanı tarafından çok uzun sürmeden gerçekleştirilen bir muayene olmaktadır. Çok uzun sürmeden derken saniyeler içerisinde sonuç anlaşılmaktadır. Belirli dakikan sonra hala muayeneniz sürüyorsa doğru olmayan bir durum söz konusudur.

 


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum