Blog

Yeniliklerden Haberdar Olun

4-boyutlu-ultrason.jpg
07/Ağu/2018

4D Ultrason  Hakkında Merak Edilenler

Ebeveynlerin, hamilelik sürecinde bebekleri için endişelendikleri ve onların iyi olduklarını bilmeleri her birey için değişmeyen bir süreçtir. Gelişen teknoloji ile artık anne karnındaki bebeğin sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak ve bebeğin her türlü gelişim sürecini kontrol altında tutmak artık mümkündür. Çok eskilere gidildiğinde gebelikte sadece elle muayene var iken, teknolojinin de gelişimiyle beraber ultrason cihazları ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Hatta ultrason cihazlarının bile çeşitleri çıkmıştır.

Ultrason Nedir?

Cisimlerin titreşimi sonucunda Ses meydana gelmektedir. Kulağınızın duyacağından daha fazla yüksek frekanslı sese ultrason denmektedir. Yani insanların işitebileceği ses frekansı üstündeki akustik dalgalar ultrasonik dalgalar olarak adlandırılır. Meydana gelen ultrasonuik dalgalar incelenerek istenen yapıya yani vücuda yada organa gönderilir. Böylelikle iç yapı ile ilgili her farklı ortamdan veya yapıdan farklı yansımalar olacağından dolayı elde edilen görüntüler ayırt edilebilir.

Tıpta en fazla kullanımı kadın doğum hastalıklarında görülmektedir. Gebelik yani hamilelik dönemlerinde bu cihaz bebek hakkında bilgi sahibi olamamıza ve  sağlığının ne yönde ilerlediği hakkında bizlere yol göstermektedir. Bebeğini görmekten heyecan duyan aileler unutmamalıdır ki  bu cihazlarında kullanılması ve kullanılmaması gereken zamanlar ve dönemler bulunmaktadır. Doktorların ultrasonu neden ve ne zaman kullandıkları konusunda sorgulama yapmadan hekime güvenilmeli ve yapılan işlemin uygunluğunu hekime bırakmalıdır.Ultrason çeşitleri zamanla 2 boyutlu, 3 boyutlu ve 4 boyutlu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ultrason çeşitlerini inceleyecek olursak;

Ultrason Çeşitleri ve Farkları?

Tüm ultrasonlarda bebeğinizin rahmindeki görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır:

*2 boyutlu ultrason, bebeğinizin kesitsel bir görünümünü oluşturur. Yani zaman zaman ve dönem dönem bebeğinizin görüntülerini görmeniz durumudur.

*3 boyutlu ultrasonda, birçok 2 boyutlu görüntü çeşitli açılardan alınır ve üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için bir araya getirilir. Bu, tipik bir fotoğrafta gördüğünüz şeylere benzemktedir.

*4 boyutlu ultrason, 3 boyutlu ultrasona benzer, ancak hareketi gösterir, böylece bebeğinizin tekmelediğini veya gözlerini açıp kapatabildiğini görebilirsiniz.
Öyleyse bunu yapabilmemiz için neden her zaman 4-D yani 4 Boyutlu ultrason kullanmıyoruz? Basitçe bahsedicek olursak, 2 boyutlu ultrasonlar genellikle daha verimlidir. Bebeğinizin nasıl geliştiğini değerlendirmek için genellikle 3 boyutlu ultrasona ihtiyacımız yoktur. 3-D bebeğinizin dışına güzel bir resim verebilirken, 4-D ultrason gerçekten uzmanlar tarafından bebeğinizin gelişiminde ve büyümesinde anormallikler aramak için geliştirilmiş bir standarttır.

Bununla birlikte, 3-D ve 4-D ultrasonlarda, yarık dudak gibi hastalıklara bakılabilmektedir. Bu  gibi hastalıklara 2-D ultrasonlarda görmek ve söz etmek zordur. Bazı anormallikleri değerlendirmek için önemli araç olan 4D ultrasonlar gebeliğin belli döneminde kullanılır. Ebeveynlere anormalliği açıklamamız gerektiğinde de yardımcı olurlar. Doktorlar ve sonograflar bunu bir 2 boyutlu görüntüde kolayca tanıyabilirken, ebeveynler 3 boyutlu görüntüde anormalliği daha iyi görselleştirebilirler.

Bebeğiniz İçin Ultarasonlar Güvenli Midir?

Bebeği imajlamak için kullanılan ultrason dalgaları, bebeği ısı biçiminde enerjiye maruz bırakır. Bazı durumlarda, ısı doğum kusurlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden bazı ultrason cihazları kullanılırken prensipte kalıyoruz: makul olarak mümkün olduğu kadar düşük. Bu, ultrason makinesindeki ayarlara dikkat etmemiz gerektiği için gerekli olduğu kadar düşük bir güç olarak kullanıyoruz ve görüntüleri elde etmek için gereken süreyi sınırlıyoruz, böylece gelişmekte olan bebeği mümkün olan en az enerji miktarına maruz bırakıyoruz.

Amerikan İlaç Enstitüsü’nün açıklamasında: “Mevcut diagnostik ultrason cihazlarının maruz kaldığı hastalıklar üzerinde onaylanmış biyolojik etkileri olmamasına rağmen, bu tür biyolojik etkilerin olabileceği ihtimali var ve gelecekte tanımlanmış. Bu nedenle ultrason, hastaya tıbbi fayda sağlamak için ihtiyatlı bir şekilde kullanılmalıdır ”  diyerek gereksiz ultrason kullanımına vurgu yapmıştır. Hamileliğin yönetilmesine yardımcı olmak ve gelişmekte olan fetus hakkında bilgi toplamak için ultrason ile bakıldığında, kullanımı hakkında endişeleriniz olmamalıdır.

Ultrason İle İlgili Endişeler

Kırk haftayı, bebeğinizi görmek için beklemek için bir ömür gibi hissedebilirsiniz. 3-D ve 4-D ultrasonları, küçük bir parçanın iyice küçük bir görüntüsünü almak için mükemmel bir çözüm gibi görünebilir. Bu ültrasonlar da minicik olan o görüntülerden birini gördükten sonra, ebeveynlerin “Ah, büyükbabasının burnuna benzediğini” veya “doğduğunda kız kardeşime benziyecek” dediğini duydum.

Ultrasonları Gerçekleştiren Kişinin Nitelikleri

Bir uzman hekim veya doktorun dışında 3-D veya 4-D ultrasona girmek durumunda kalırsanız, ultrasonu gerçekleştiren kişi, bebeğinizin sağlığını değerlendirmek yerine sizin için iyi bir fotoğraf ve video çekmeye odaklanır. Buda bebeğinizin durumunu riske atmakla beraber ona zarar verebilir. Bilinçsiz yapılan her işlemde olduğu gibi bu işlemde de konusunda uzman hekim tarafından ultrason görüntülerine bakılmalıdır. Aksi halde ultrason görüntülerinde rahatsızlık yaratan bir şey veya durum görürlerse, size bilgi, destek veya takip sunmaya hazır olan bir doktor ve ekibi bulamayabilirsiniz. Bu durumlarda, başka bir ultrason için doktora gitmeniz gerekebilir. Bu gereksiz kaygı ve endişeye neden olabilir.

Bilinçsiz yapılan ultrasonlarda ayrıca yanlış bir komplikasyon ile sonuçlanması muhtemeldir. Bazı kadınlar, sağlıklı bir gelişmenin kanıtı olarak hoş bir fotoğrafı yorumlar. Ultrason değerlendiren kişi eğitimli bir tıp uzmanı değilse, bebekle veya plasenta ve göbek bağı gibi diğer yapılarla ilgili doğru olmayan bir şey fark etme becerisine sahip olmayabilir. Bu sebeple ultrason küçümsenmeyecek kadar önemli bir görüntüleme yöntemdir.

4D Ultrasonlar

Hamileliğinizin kesinliğine karar verildikten yani çeşitli test ve taramalar yapıldıktan sonra yapılması bazılarının zorunlu olduğu birkaç test ve görüntüleme işlemi daha vardır.  Bu görüntüleme işlemlerinden biride 4D tarama testi yani 4 boyutlu ultrasondur. Yapılması zorunlu olmayan bu görüntüleme yöntemini yaptırmakta fayda vardır.

Bir 4D ultrasonlarda, bebeğinizin hareketli bir görüntüsünü rahminizde yeniden üretmenin bir diğer yoludur. 4D ultrasonlar, bu hareketli görüntüyü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. 3D ultrasında, bebeğinizin üç boyutlu görüntüsünü görebilirsiniz ancak bir 4d ultrasonlarda, bu deneyimi bir sonraki seviyeye taşımaktadır. Canlı bir video izlemeye benzeyen 4boyutlu ultrasonlar ebeveynlerede izlerken keyif verir. Bu teknoloji sayesinde, bebeğinizin o andaki ana rahminde neler yaptığını ve tüm hareketlerini görebilirsiniz ve hatta bebeğinizin belli bir zamanda yada anda esnediğini yada gülümsediğine tanık bile olabilirsiniz.

4D Ultrason Testi Nasıl Yapılır?

4D ultrason, hamilelik sırasında diğer ultrason prosedürlerine çok benzer bir şekilde yapılır.

  • Muayene masanıza sırt üstü uzanmanız istenecektir.
  • Tıbbi teknisyen tarafından karnınıza özel bir jel uygulanacaktır.
  • Bu ses dalgalarının taşınmasına yardımcı olacaktır.
  • Teknisyen daha sonra göbeğinizde bir prob yardımı ile gezecek ve iyi bir görüntü elde etmek için dairesel hareketlerle hareket ettirecektir.

4D Ultrason Nasıl Çalışır?

4D ultrason, bebeğinizin görüntüsünü rahim içinden nasıl oluşturmaya yardımcı olur:

  • Dönüştürücü olarak bilinen bir cihaz, karnınız boyunca hareket ettirilir.
  • Bu ses dalgalarını karnınız üzerinden ve uterusunuz aracılığıyla gönderecektir.
  • Bu ses dalgaları bebeğinizi yankılar şeklinde sarar.
  • Monitör bu eko mesajlarını alıp ekrana çevirir.
  • Bebeğiniz hareket ettikçe ve hareketlere başladığı için, ultrason ekranında görüntüleri görebileceksiniz.

Sonuçlar: 4D ultrasonu ile görüntü almaya devam ederken, doktorunuz bebeğinizi ekranda görmenize yardımcı olacaktır. Bu, bebeğinizin ne yaptığını bilmenizi sağlayacaktır.

4D ultrasonlarda alacağınız sonuçların şekli doktorunuza ve tıbbi prosedürlere bağlı olarak değişebilir. Bazı sonuçlar bir resim şeklinde verilirken, bazı doktorlar size uygun bir 4D filmi dağıtabilirler.

Bir 4D Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Bazıları bunu 27-24. Haftalar arasında yapılmasını önerirken, diğerleri bunu 26 ila 30 hafta arasında yapılmasını önerebilir. 19-24. Gebelik haftalarından itibaren bebeğinizin cinsiyetinin bu taramalar yoluyla belirlenebileceğini unutmamak gerekir.  Bu testi güvenli bir şekilde ne zaman yapabileceğinizi bilmek için doktorunuzla bir kelime yazınız.

4D ultrason izmir, 4D ultrason fiyatı izmir, 4D ultrason alsancak,
4-D ultrasonların fiyatlarına bakılacak olursa, illere ve  hatta ilçelere göre bile değişiklik göstermektedir.

4D Ultrason Fiyatı

4-D ultrasonların fiyatlarına bakılacak olursa, illere ve  hatta ilçelere göre bile değişiklik göstermektedir. 4 boyutlu ultrason fiyatları İzmir iline göre bakılacak olursak kesin bir fiyat vermek doğru olmaz. Çünkü her hastanenin, polikliniklerin ve tıp merkezlerinin fiyatı  bu görüntüleme yöntemi için değişiklik göstermektedir. Ama şu unutulmamalıdır ki bu görüntüleme yöntemi zorunlu olmadığı halle bazı durumlarda zorunluluk içerebilmektedir. Bu devirde anne baba olmak biraz meşakkat ve maddiyat isteyen bir durumdur ve bu işlemler ücret gerektiren işlemlerdir.

Bebeğinizin Güvenliği

Gelişmekte olan fetüslerle ultrason kullanımının neden endişe duyduğunu anlamak güç bir durum değildir. Ultrason makinesinde ki güç ayarlarını azaltmaya veya bebeğin maruz kaldığı süreyi minimumda tutmaya özen göstermediğinden endişe edildiğini gözlemledim. Tüm 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüleri hoş değildir. Bazı görüntüler biraz korkutucu görünebilir, ancak bebeğinizle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Ebeveynlerin Beklentileri

4 Boyutlu Ultrason fiyatları İzmir  konusunda araştırma yapan ve bizleri tercih eden ebeveynlerde gördüğüm ve gözlemlediğim birkaç durum söz konusudur.

4 boyutlu ultrasonlarda bebeklerinin ilk fotoğraflarını ellerine aldıklarında pek birşeye benzetemezler ama genede bu fotoğraf karesine sürekli bakmaktan da kendilerini alıkoyamazlar bu durum biraz alışıldıktan sonra hemen bebeğin sağlık sorunu sorulur ve devreye çeşitli sorular girer. Bu soruları sabır ve itina ile özenle cevaplayarak anne baba adaylarının içleri rahatlatırılır. Bebeklerinin bu ilk fotoğraflarını çekmek sanılan kadar kolay bir durum değildir.

Bebeğin onları çevreleyen bol miktarda sıvı ile iyi bir pozisyonda olmasını gerektirir. Ultrason daha uzun sürebilir veya iyi bir fotoğraf elde etmek için birden fazla kez girmeniz gerekebilir; böylece bebeğinizin maruz kaldığı enerji miktarını arttırır. O zaman bile, fotoğrafların beklediğinizle uyuşmaması hayal kırıklığı yaratmaktadır.  Bazı 3 boyutlu ultrason fotoğrafları da biraz korkutucu görünebilir. Ebeveynlerin, bebeği ile ilgili bir şeylerin yanlış olduğunu düşündüklerini gördüm çünkü fotoğraf “doğru” görünmüyordu sözleri ile karşılaştığım durumlarda oldu.

Bir hatıra ultrasonu almaya karar verirseniz, dergilerde gördüğünüz güzel görüntüleri elde etme olasılığınız 24 ila 28 hafta arasında  daha fazladır. Bu noktada, bebeğiniz gelişmeye başlıyor ve çok kemikli görünmeyecektir. Ayrıca iyi bir fotoğraf çekmek için gerekli olan bebek etrafında iyi miktarda sıvı vardır. Üçüncü trimesterde, yüz çevresindeki sıvı cömert olmayabilir ve bebek uterusa karşı bastırmaya başlar ve güzel bir fotoğraf çekmeyi zorlaştırır.

Bebeğiniz doğduğunda onun bol bol fotoğrafını çekmek için vaktiniz olacaktır.

 


4boyutlu-ultason-2.jpg
07/Ağu/2018

Ultrason

Ultrason ve Hamilelik Sürecindeki Rolü

Ultrason teknolojisindeki ilerlemeler artık doğumsal doğum kusurlarının daha iyi görselleştirilmesinden, fetal kalbin dinamik, çok düzlemli görünümlerine kadar çeşitli özellikler sunmaktadır. Araştırma cephesindeki ilerlemelerin yanı sıra, 4D ultrason teknolojisinin artan kullanılabilirliği de, bu ultrason servislerine insanların erişimini de artırdı – hem annelerin hem de fetüslerin karşılaşabilecekleri her türlü durumu kontrol altına alma durumu söz konusu olmaktadır.

Anne ve babaların yaşanan teknolojik gelişmeler karşısında neleri yaşayabileceklerini bilmek istedikleri için Ultrason son trendler arasına girdiğini söyleyebiliriz. Hamile olan kadınların ultrasonla öğrenebilecekleri ve görebilecekleri detayların hepsi 4 boyutlu olmaktadır. Öyle bir görülmektedir ki bebeğinizin tüm hatlarıyla sanki doğum anındaki haline yaklaştırmaktadır. Ebeveynlerin bir medikal prosedürün yerine getirilmesinde özellikle hamileliğin kendini gerçek anlamda hissettiği noktalarda gerçek bir sınır olarak görülmekte ve oldukça fayda sağlamaktadır.

Bununla beraber birçok radyalog hamile olan ve Ultrason fotoğrafını seven kadınlar için de özellikle belirtmektedir. Eğlenmek için bir ultrason konusunda gündeme gelmemesi gerektiğine inanmaktadırlar.  Sonuçta elbet tıp dünyasının ve her ebeveynin en doğru ve sağlıklı sonuçlara ulaşması için 4d ultrason kullanılması idealdir. Ama bunu abartmamakta da yarar görmekteler. Bunun için de hamileler tüm testlerden geçtikten sonra bunun kararı verilecektir.

Ultrason doğru yerde ve teknikle uygulandığında hastalar için bir güvenlik sorunu oluşturmayacaktır. Ve minimum riskle birçok detaya sahip olunacaktır.  Eğer bu uygulamayı uzun süre ve sürekli anneye uygulamaya çalışan düzgün eğitimli olmayan bir kişi tarafından gerçekleştirilirse, o zaman konu fetüs için güvenli olup olmadığına gelir.  Ultrason uygulamasıyla tıbbi bir endikasyon olmadan, ceninin bir fotoğrafını çekmekte veya bir ceninin cinsiyetini ortaya çıkardığı belirtilmektedir. 30 yıldan uzun bir süre önce geliştirilen 3D ultrason teknolojisi, son on yılda klinik pratikte yaygın olarak kullanılmaktadır. 4D Ultrason gibi araştırmacıların yenilikçi yeni uygulamaları keşfetmesiyle daha da genişlemesini artırmaya devam etmektedir.

Fetüsün Özelliklerini Ortaya Koyar

 

Bu teknoloji doktorlara fetüsün özelliklerini görmenin güzel bir yolu olmaktadır. “Ve onları 4D olarak gördüğünüzde daha kolay anlayabileceğiniz belli anormallikler de görebilirsiniz. Örneğin, 4 Boyutlu Ultrason görüntüleme doktorlara yarık dudak ve ayak bileği gibi doğum kusurlarının daha iyi bir görünümünü sunabilir.  Genel olarak baktığımızda da hastalar ve doktorlar için 4D ultrasonun faydalarına dikkat çekmek gerekir. Bir ultrason uzmanı 2D görüntülerde bir anomali olduğunu anlayabilir, ancak sıklıkla hastalara ve bu hastalara danışmanlık yapan doktorlara 3D ve 4D görüntülerde daha kolay anlayabilmelerini sağlamaktadır.

Çoğu kişi klasik olarak 2D ultrason ile bugünlere geldi. ve tanıların çoğu da oldukça basitti. Fakat bazen belli bir bulgudan tamamen emin olmadan başınızı ağrıtan bir sınavdan çıkıyorsunuz. 2D, hakkında konuşuyor olsanız da, aradığınız cevaplara bağlı olarak kullanabileceğiniz birkaç farklı görüntüleme yöntemi vardır ki bunlar 3D veya 4D ultrason olmaktadır. Doktorların, örneğin, fetal beynin ve oyuklarının ortogonal görünümlerini aynı anda görebildikleri, multiplanar ekran gibi Ultrason teknolojisinde birçok farklı araç sunuyor. 4D ultrason görüntülerinin yüzey görünümü, doktorların, bir bebeğin yüzünün veya ellerinin özelliklerini veya genetik sendromları aramalarına izin veren diğer yüzey detaylarını görmelerini sağlar. Maksimum yoğunluk projeksiyonu gibi araçlar, doktorların kafatası ya da omurga gibi fetal kemik yapılarını daha iyi görselleştirmelerine izin verirken, onlara normal olarak ultrasonda siyah görünen fetal mide ya da beyin ventrikülleri gibi sıvı dolu yapıları inceleme yeteneğini verir. Hekimlere parmak ve ayak parmaklarında daha iyi bir bakış ve yarık damak gibi anormalileri kolayca fark etmelerini sağlar.  4D ultrasonu söz konusu olduğunda, mekânsal zamansal görüntü korelasyonu (STIC) “hareketli bir kalbi incelemek için yenilikçi bir yoldur, böylece kalbin dinamik çok köşeli görünümlerine sahip olabilirsiniz. Bahsettiğimiz tüm bu görüntüleme araçlarının tümü karıştırılabilir ve eşleştirilebilir.

Peki 4 Boyutlu Ultrason Nedir?

Genel Yaklaşım ve Farklılıklardan sonra 4 Boyutlu Ultrason hakkında bilgi vermek, detaylandırmak daha iyi olacaktır. Söylemiş olduğumuz gibi yaklaşık 30*40 yıl öncesinde tıp biliminde hizmete sunulan ultrason cihazları, gebe olan anneler için bebeklerini izleme konusunda vazgeçilmez bir yöntem olmaktadır. Görüntüleme yöntemleri içinde en çok tercih edilen teknik olan ultrasonun çalışma prensibi kulağın duyamayacağı frekans aralığındaki ses dalgalarının üretilmesiyle prob sayesinde dokuya yollanması durumu olarak söylenebilir. Dokuya yollanan dalgalar sonucunda  monitör üzerinde bebeğiniz görüntülenmektedir. Son yıllarda endüstriyel ve bilgisayar sektörünün gelişmesiyle daha da teknolojik bir duruma gelen ultrason son olarak 4 boyutlu teknolojisi ile anne baba adaylarının karşısına çıkmaktadır. Bu gelişmenin daha da iyi bir noktaya gelip gelişim göstermesi için çalışmalara devam edilmektedir.

Geleneksel 2D ultrasonlarda ses yansımaları düz olarak gelirken, 3D ultrasonlarda belirli açılarla olmakta ve böylelikle dokular ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmektedir. 3 boyutlu ultrasona zaman boyutu eklendiğinde, işte bu noktada 4 Boyutlu Ultrason adını almaktadır. 3 boyutlu ultrasonda bebeğin hareketleri gecikmeli olarak gözlenirken yeni 4 boyut teknolojisi sayesinde bebeğin hareketleri aynı anda görülebilmektedir. 4 boyutlu ultrasonda bebeğinizin hareketlerini, gülümsemesini, , parmağını emmesini, dilini çıkarmasını veya esnemesini aynı zamanda görebilirsiniz. İlk defa bebeğini 4D ultrasonda gören anne  ve baba adayları bu görüntüden çok etkilenmektedirler. 4 boyutlu görüntüler üzerinden rahatlıkla bebeğin kime benzediği hakkında fikir bile yürütülebilir. Çünkü 4 boyutlu ultrason bebeğin cildini gösterir, o yüzden gerçeğe yakın görüntüler elde edilir. Oysa 2 boyutlu ultrason görüntüsü siyah-beyazdır, bulanıktır. Bebeğin iç organlarını gösterir, cildini göstermez. Dolayısıyla alınan görüntüler hastaları tatmin etmeyebilir.

4D ultrasonda iyi görüntü alabilmek için bazı kriterler gerekir. Öncelikle bebeğin yüzünün görüntü açısına dönük olması gerekir. Ayrıca bebeğin yüzü ile rahim duvarı arasında yeterli miktarda sıvının olması gerekmektedir. Eğer bebeğin yüzü arkaya dönükse, başı aşağı inmişse veya suyu yeterli değilse net görüntü alınamaz. Bu durumlarda net görüntü alabilmek için sizden sağa veya sola dönmeniz istenebilir. Ya da biraz dolaştıktan sonra veya tatlı bir şeyler yedikten sonra 4 Boyutlu Ultrason tekrarlanabilir. 4D ultrason hizmeti almak isteyen anne ve baba adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri de 4 boyutlu ultrasonun ne zaman yapılacağıdır. Bebeği 4 boyutlu ultrasonla sağlıklı ve net bir şekilde görüntülemek için en iyi haftalar gebeliğin 26-30. haftaları arasıdır. 26 haftanın altında bebeğin cilt altı yağ dokusu az olduğu için güzel görüntü alınamaz. 30. haftadan sonra da bebeğin yeri daraldığı ve pelvise doğru indiği için net görüntü alınamayabilir. Bu süreçler hakkında doğru bilgiye sahip olarak uygulamaya dahil olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ultrason Hangi Testleri İçerir?

ultrason izmir, ultrason, ultrason alsancak, ultrason konak,
4 Boyutlu Ultrason ve Hamilelik Sürecindeki Rolü 4 Boyutlu Ultrason teknolojisindeki ilerlemeler artık doğumsal doğum kusurlarının daha iyi görselleştirilm

4 boyutlu ultrason merkezleri ve kadın doğum uzmanı doktorlarının muayenelerinde dört boyutlu ultrason testlerinde bebeğin rahim içindeki sergilediği hareketlerin görüntüsünü almak amaçlanmaktadır. 4 boyutlu ultrason tekniği ses dalgalarını kullanarak uygulanmaktadır. Bu durum canlı video izlemeye benzer  bir etki yaratmaktadır. Kullanılan 4 boyut teknolojisi sayesinde bebeğinizin görüntüsünü eş zamanlı görüp bebek ile anne adayı arasında daha erken bağın kurulması sağlanabilmektedir.

Öncelikle 4 boyutlu ultrason teknolojisinden yararlanmadan önce gereken tüm tıbbi testleri yaptırmalısınız. Ultrasonun her türü tıbbi bir prosedüre tabi olduğunu bilmelisiniz. Ve az önce de bahsettiğimiz farklı ses dalgaları titreşerek bir cihaz yardımı ile anne karnında geçer ve monitör üzerinde bebeğinizin görüntüsünü verir. Bu sayede bebek hareket ettikçe aileler görüntüleri net bir şekilde görebilmektedir. Ultrason yönteminde asla ağrı hissedilmez ancak görüntüleme yapılması için mesanenin dolu olması şartı olduğu için anne adayı ilk aylarda oldukça rahatsızlık duyacaktır. Ancak 4 boyutlu ultrason ebeveynler tarafından oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Tercih edilen yöntem olmasının nedenleri arasında bebeğin görüntülerinin anında ekrana yansıtılmasıdır. Gözünü açarken, kaşını çatarken göreceğiniz bebeğinizin sağlık durumundan emin olurken özellikle anne adayları psikolojik olarak oldukça rahatlamaktadır. Bununla beraber olması hiç istenilmeyen durumlar da görülürse en azından kontrolü sağlanıp önceden önlem alınması sağlanacaktır. Yapılan bilimsel çalışmalarda 2 boyutlu ultrason gibi 4 boyutlu ultrasonun da bebeğe zararlı olmadığı ortaya çıkmıştır. 4 boyutlu ultrason ses dalgası ile çalıştığı için radyasyon veya zararlı madde içermediği için bebeğe teratojen etkisi yoktur.

4 Boyutlu Ultrason Farkı Nedir?

Oldukça yüksek görüntü kalitesine sahip olan 4 Boyutlu Ultrason, bebeğinizin tüm hareket ve uzuvlarını net bir şekilde görüntülemektedir. Tıbbi olarak dört boyutlu ultrasonun 2 boyutlu ultrasona göre verdiği ekstra bilgi çok fazla değildir. Sadece yarık damak, yarık dudağı tespit etmede ve bazı doğuştan sakatlıklarda 4D Ultrason daha faydalıdır. Ancak her ne kadar dört boyutlu yöntemle görüntüleme yapılsa da mutlaka iki boyutlu ultrason da ihmal edilmemelidir. Çünkü dört boyutlu taramalar bebeğin tüm uzuvlarını, yüzünü net gösterse de iç organların araştırılmasında 4 boyutlu ultrason yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple 4 boyutlu taramaların yanında iki boyutlu taramaların da mutlaka yapılması gerekmektedir.

En güzel ayırım, 3D ve 4D ultrason arasındaki farklılıkları ortaya koyarak olacaktır. 3D ultrason, hareketsiz bir görüntü, 4D hareket boyutunu ekleyerek bir videoya benzemektedir. 3D ultrason teknolojisinin kullanıma girmesi, yeni klinik özelliklerin ortaya çıkmasına neden oldu.  4D ultrasonu bu hedefe ulaşmayı sağlamakla kalmadı aynı zamanda doktorların fetüsün sağlığını en az travma ile değerlendirmeye yardımcı olmak için daha fazla teşhis testi yapmaları da sağlanmış oldu.

4 Boyutlu Ultrason hastalar taranırken gerçek zamanlı olarak 3D verilerini edinmek ve görüntülemek için ultrason cihazlarını kullanabileceğimiz olguya dayanmaktadır. Ultrason cihazları, fetal yaşı belirlemek, birden fazla veya yüksek riskli gebeliği değerlendirmek, fetal ve plasental anormallikleri tespit etmek, yapısal sorunları uterus ile saptamak ve ektopik gebelikler ve diğer anormallikleri saptamak için kullanılabilmektedir. 4D ultrason,  bir 3D görüntünün başka bir boyuta sahip olduğunda, ultrasonda görünen dördüncü boyuttur. 4D en son ultrason teknolojisi olmaktadır. Normalde 2D görüntüsü alınır, bir yüzey oluşturulan 3D görüntü oluşturulur ve süreci zaman kazandırır. En nihayetinde doğmamış çocukların gerçekçi canlı aksiyon görüntüleri olmaktadır. 4D Ultrason, video ile hareketsiz fotoğraf arasındaki farkı temsil etmektedir. Bu devrimci teknoloji sayesinde, canlı aksiyon görüntüsü sağlayan bebeğinizin 3D görüntüsü sürekli olarak güncellenecektir. Hareketli bir görüntü vererek tekrar tekrar görüntüleri oluşturmak için büyük miktarda veri kullanan çok hızlı bir işlem olmaktadır. Ancak tekrar söyleyelim,  hamileliğin belirtilen dönemlerine ve çok fazla uygulanmamasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.


logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum