Gebelik ve Doğum

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

  • Bilgi
Bilgi

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Hamilelik durumu kendi içinde bir çok konuyu gündeme getirmektedir. Babaların ne yapacağını bilmeme durumları, Annelerin yoğun telaşlı tavırları gibi psikolojik haller oldukça yaygın ve doğaldır. Hem baba adayını, hem de anne adayını fazlasıyla telaşlandıran konu ise sancılardır. Bu sancılar ara ara anne adayını doğuruyormuş hissi ile kaplarken; çoğu sancı ise yalancı sancı olarak ifade edilmetedir. Çünkü gerçek sancılar başlamadan belli bir süre önce yalancı sancılar ile rahim doğum için egzersizlere başlamaktadır. Bu sancıları ayırt etmek ve önlem almak fazlasıyla önemli bir konudur.

Yalancı Sancılar İle Gerçek Sancıların Ayırt Edilebilmesi

Hamilelik sürecinde anne adayları hamileliğin son dönemlerine doğru çeşitli kasılmaları rahimlerinde hisstemye başlamaktadırlar. Anne adaylarına daha çok doğum sancısı gibi hissetdiren ve zannettiren bu sancılar anne adaylarını telaş hale sokabilmektedir. Yanlızca bu tür sancıların birer egzersiz görevi olduğu ve yalancı doğum sancısı olduğu bilinmektedir.

Genellikle hamililelik döneminin son 3 ayında baş gösteren yalancı sancılar, bazende 4. Ay itibariyle de kendinin gösterebilmektedir. Bu tür sancılar rahimde açılmaya neden olmaz. İyi bir gözlem ve hissiyatla, bu tür sancıların gerçek sancı veya yalancı sancı olup olmadığını ayırt edilmesi mümkün olmaktadır.

Gerçek Sancılar İle Yalancı Sancılar Arasındaki Farklılıklar

  • Gerçek doğum sancıları düzenlki bir şekilde geldiği bilinmektedir. Bu yüzden sancının ne aralıklarla nüksedeceği ve kendini belli etmeye başlaması tahmin edilebilmektedir. Fakat yalancı sancılarda tam ters durum göstererek düzensiz gelirler ve herhangi bir şekilde tahmin edilebilmeleri pek mümkün bir durum değildir.
  • Gerçek doğum sancılarında zamanla şiddetlenme görülmektedir. Yalancı doğum sancılarında ise bu durum genellikle aynı kalır ve sonlara doğru şiddeti azaldığı görülmektedir.
  • Gerçek doğum sancılarında durum hiç geçmek bilmez, yalancı doğum sancısında ise anne adayı ayakta ise uzanarak eğer uzanır durumdaysa ayağa kalkarak sancıyı hafifletebilmektedirler. Eğer sancı geçmez ve dinmez ise muhakkak doktora gidilmelidir.
  • Gerçek doğum sancılarında sancı süresi 30 saniye il 60 saniye arasında sürerken; Yalancı doğum sancılarında bu durum için belli bir süre değeri yoktur. Düzensizce gelişen bu sancıların süre içinde de belirli bir ritim içinde oluştuğu gözlemlenmez.
  • Gerçek doğum sancılarında Anne adayına ağır şekilde ağrı verebilirken, Yalancı doğum sancılarında daha çok rahatsızlık hissi verir, ağrı vermez.

Yalancı Doğum Sancıları Neden Görülmektedir?

Bu konuda fazlasıyla önemli bir değer olan ve görülen Braxton Hicks yalancı sancıların ve kasılmaların nedenini tam bir şekilde açıklayabilmemektedir.Genel olarak kabul edilen düşünce ise, söz konusu olan yalancı doğum sancılarının oluşmaya başlaması ve oluşması rahim sertliğinin oluşmasında yararlı olduğu, aynı zamanda ise plasenta için kan akımınada yardımcı olduğu şeklindedir. Yalancı sancılar , rahim ağzında kesinlikle bir açılma veya incelme gibi durumları meydana getirmezler.

Tüm bu sancıların biyolojik nedenlerinde annenin ve rahmin doğum için hazırlanmasından görülmektedir. Yalancı doğum sancılarına egzersiz ve alıştırma kasılmaları adınıda vermek doğru olacaktır. Diğer yandan bebeğin aktifliği ve hareketliliği, anne adayının karnına darbe alması veya girilen cinsel ilişki sonucu ve suzuluk gibi faktörler yalancı sancıların oluşması için ortam hazırlamaktadır.

Yalancı Doğum Sancıyla Karşılaşıldığında Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde anne adayları mutlaka bir yalancı doğum sancısıyla karşılacaklardır. Bu durumlarda anne adaylarının panik yapmadan neler yapması gerektiğini şu şekilde anlatalım.

Yalancı doğum sancısı hisseden anne adaylarının en önemli yapması gerekn sakin kalabilmek ve panik yapmamak olmalıdır. Bu durumda sancının gerçek doğum sancısımı veya yalancı doğum sancısı olup olmadığı anlaşımaya çalışılmalıdır. Eğer anne adayı ayakta ise uzanma pozisyonuna geçmesi, uzanıyor isede ayağa kalmalı ve hareket haline dönmelidir. İlk anda alınabilecek ve yapılabilecek en önemli önlemler bunlardan oluşmaktadır. Diğer yandan anne adayları bol bol su tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü vücutta oluşacak susuzluk kasılmalara sebep olabilmektedir. Yalancı doğum sancıalrını hafiletmek için su içmek size yarar sağlayacaktır.

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum