Gebelik ve Doğum

Hafta Hafta Gebelik

  • Bilgi
Bilgi

Hafta Hafta Gebelik ve Değişiklikler

Hafta Hafta Gebelik ve Değişiklikler, Hamilelik 40 haftalık yorucu ve bir o kadar da heyecanlı bir bekleyiş sürecidir. Kimi kadın için bu dönem oldukça rahat ve kolay geçerken, kimileri için zorlu ve yorucu bir dönem olarak nitelendirilebilir.

Hamileliğin her haftasında bedensel ve ruhsal birçok değişiklik meydana gelmektedir. Hem anne hem bebek hamilelik ilerleyip haftalar geçtikçe birçok değişime ve gelişime uğramaktadır. Bu gelişme ve değişimler tam anlamıyla ancak dördüncü haftadan itibaren gözlemlenmeye ve değerlendirilmeye başlanmaktadır. Bunun nedeni gebeliğin tam anlamıyla rahme yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir.

Hamileliğin ilk haftası, vücutta ilk gebelik belirtilerinin başladığı süredir. Anne bile henüz farkında değilken değişimler vücutta yavaşça yer edinmeye başlamaktadır. İlk hafta belirtilerin de ilk oluşmaya başladığı süreçtir. Hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında en sık rastlanan olgular, mide bulantısı, yorgunluk, kusma, ağızda oluşan metalik tat, uyku hali, kokulara karşı aşırı duyarlılık, aşerme, göğüslerde oluşan aşırı hassasiyet, halsizlik, pelvik (göbek deliğinin altı ile leğen kemiği arası) denilen bölgede meydana gelen yeni bir duyarlık hissidir.Bu belirtilerden hangilerinin görüleceği ya da ilk olarak hangilerinin hissedileceği değişkenlik gösteren bir faktördür. Gebelik döneminde yaşanan fiziksel veya ruhsal değişiklikler her kadına göre farklılık gösterir. Yumurtanın döllenmesi tamamlandığında fetus gelişerek büyümeye devam edecektir. Bebek karında fetüs olarak yer alarak ana rahmine tutunmaya çalışır.

Çoğu hamile kadın, özellikle 2.haftasında yoğun olarak kusma ve mide bulantısı durumuyla karşı karşıya kalmaktadır. En az kusma ve mide bulantısı kadar yaşanan durumlardan biri de vajinal akıntının normalden daha fazla gelerek sıklaşmasıdır. Fakat hamileliğin 2. haftasında genel olarak anne adayları tam olarak hamileymiş gibi hissetmezler.

3.hafta ile birlikte hamilelikte 1. aya gelinmesine az bir süre kalmasıyla kadınların göğüslerinde fark edilir şekilde dolgunluk ve büyüme meydana gelmektedir. Göğüslere temas edildiğinde acı ve hassasiyet görülmeye başlanır. Anne adayının göğüs uçlarının çevresinde renk koyulaşması ve çap  genişlemesi fark edilir. Çok sık tuvalete çıkılmasından kaynaklı kaybedilen mineral ve vitaminler,3. haftadan itibaren gıda ve ek vitamin alınarak düzene sokulabilir.

4.hafta sonunda vücut kandaki besinleri bebeğe aktarmaya başlar. Bu hücreler, hamilelik boyunca bebeğinizin vücuduna dönüşerek sinir sistemini, iskeleti, kasları ve organları oluşturur. Annenin rahim ağzı bebeğin çıkış yapmasına hazırlanmaya başlar ve şimdiden yumuşayarak renk değiştirir.4 haftalık gebelik sürecinde gebelik boyu gözle veya ultrasonla görülebilecek kadar net değildir. Ortalama olarak boyu 1 mm’dir.

Hamileliğin 5.haftasına gelindiğinde plasenta ve göbek bağının oluşmasıyla, besinleri sizin vücudunuzdan bebeğe aktaracak yol haritası ortaya çıkmış demektir. Bebeğin beyni, sinir sistemi, kalp-damar sistemi de bu süre zarfında hızlı bir gelişim göstermektedir.
Bu sürede bebeğin kalbi düzensiz atış yapan bir tüp şeklindedir. Beş haftalık gebelikte bebeğin boyu genelde 3-4 mm civarındadır. Belli bir ağırlıktan bahsetmek mümkün değildir. Beşinci hafta bulantı ve kusmalar ortaya çıkabilir. Bu süreç her anne adayı için değişiklik göstermektedir.

Anne 6.hafta içinde birçok önemli gelişmeyle karşı karşıya kalmaktadır. Bebeğin sinir sistemi, omuriliği yapısının üzerini çevrelemeye başlamıştır.6. haftayla birlikte bebeğin yanakları ve çenesinin yapısını oluşturacak doku katmanlarının ortaya çıktığı görülür. Bebeğin kol ve bacak gelişimi de hızla ilerlemeye başlar. Bu dönemde bebekte karaciğer ve böbrekler gibi önemli iç organları da şekillenmeye başlar. Anne vücudunda kan akışının artması nedeniyle göğüslerde Progesteronun sindirim kanalını yavaşlatması nedeniyle kabızlık yaşanabilir. Bu problemin üstesinden gelmek için egzersiz yapmak, yüksek düzeyde lifli yiyecekler tüketmek, günde en az sekiz bardak su içmek oldukça etkili olacaktır.

Hafta hafta gebelikte bebeğin beyin gelişimi doğumdan sonra uzun süre devam etse de 7.hafta itibariyle temel bazı bölümler oluşumunu tamamlamıştır. Bacak ve kol gelişimi başlamış hızla büyüme sürecine adım atılmıştır. Bebeğin kulakları ve burun ucu görülebilir haldedir. Yükselen hormonlar ve kan hacminin etkisiyle, vücut yüksek seviyede sıvı üretmektedir.

8.haftada bebek yaklaşık 1 gr civarındadır. Bu hafta bebeğin göz kapağı ve göz çukurları meydana geldiği, retinadaki sinir hücrelerinin gelişmeye başladığı haftadır.

9.haftada bebeğin kalbi dört ayrı bölmeye ayrılıyor ve kalp kapakçıkları da oluşmaya başlıyor ama bu dönemde bebek henüz oksijen alışverişini, akciğerleri ile gerçekleştirmez.

10.haftada eğer ultrasona girerseniz bebeğin ağzını açıp kapattığını ve hareket ettiğini görebilirsiniz. Bebeğin omurgası saydam derisinin altında görülebilecek duruma gelmiştir.

11.haftada bebeğin bazı hareketlerini hissedebilirsiniz. Ayrıca kafa büyüme oranı bu sırada durur ve bebeğin kafasıyla bedeni arasındaki oran dengelenir.

12 haftada genellikle cinsiye belli olabilmektedir.

13.haftada bebeğiniz karaciğer safra sıvısını salgılamaya ve kollarındaki, bacaklarında kemikler oluşmaya başlamıştır.

14.haftada troid bezinin oluşumuyla hormon üretimi başlamaktadır.

15.haftada eller ve ayaklar ultrosanda rahatça görülebilecek duruma gelmiştir.

16.haftada bebek yaklaşık 250 grama kadar ulaşabilmektedir.

17.haftada bebeğin emme ve yutkunma fonksiyonları oluşmuştur.

18.hafta bebeğin acı tatlı farkını ayırabilme becerisi olan tat alma duyusunun geliştiği haftadır.

19.haftada cinsel organların gelişimi tamamlanmak üzeredir.

20.haftada bebeğin boyu yaklaşık 15-16 cm, kilosu da 300 gram kadardır.

21.haftada bebekte kalıcı dişler oluşmaya başlar.

22.haftada bebeğin yüz hatları oturmaya başlamış ve tırnakları görünür hale gelmiştir.

23.haftada kalp odacıkları ultrasonda görülse bile kalbi bir cevizden bile küçüktür.

24.haftada bağışıklık sisteminin temeli olan akyuvarlar oluşmaya başlar.

25.haftada genellikle 670 gram civarındadır. Ellerini sıkabilme kabiliyetini edinirken ve burun deliklerini keşfetmeye başlar.

26.haftada göz kapakları ayrılmaya ve gözler açılmaya başlar. El ve ayak izleri belirginleşmiştir.

27.haftada bebeğin yüzü tamamen netleşir ve duyuları hassaslaşır.

28.haftada bebeğin kas dokuları artar ve akciğerleri nefes alıp verebilecek kadar gelişmiştir.

29.haftada ses, ışık, koku ve tat gibi algılar daha da güçlenir. Kemik iliği, kan hücrelerinin yapımını tamamen gerçekleştirmeye başlar.

30.haftada bebeğin boyu yaklaşık 30 cm kilosu ise 1400 gram civarındadır.

31.haftada büyüme önceki haftalara göre stabilleşmeye başlar. Beyin hücrelerinde artış olur. Sindirim sistemi ve akciğerler tamamen gelişmiş sayılmaz.

32.haftada bebeğin cilt rengi normal ten rengini almaya başlar.

33.haftada akciğer, beyin ve gözler gelişimini devam ettirir.

34.haftada bağışıklık sistemi bebeği bazı mikropları koruyacak kıvama gelmiştir.

35.haftada bebeğin boyu 46 cm, kilosu ise 2380 gram kadardır. Tekmeler oldukça güçlüdür. Böbrek ve akciğerler gelişimi tamamlamak üzeredir.

36.haftada bebeğin yağlanma oranı fazlalaştığından dolayı kollar boğum boğum bir görüntü oluşturur.

37.haftada bebek, solunum kasları çalışmaya hazırdır ve temel düzeyde nefes alma refleksi gerçekleştirir.

38.haftada atıkları bağırsakta depolama eğilimi tamamlanır ve ilk dışkı oluşur.

39.haftada cilt pembeleşmeye başlar ve endokrin sistemi bebeği doğuma hazırlamaya başlar.

40.haftada doğum çoğunlukla gerçekleşir. Bebek bu sırada yaklaşık 50-51 cm boyundadır. Bazı kadınlarda 41. ya da 42.haftada doğum yapma durumu olabilir.

Hafta hafta gebelikte yaşanan tüm durumları yazımızda size aktardık. Farklı sorular için iletişime geçiniz.

 

logo

İNCE KLİNİK olarak Deneyimlerimiz ile tüm hastalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulup,kadın sağlığı alanında İzmirde fark yaratan bir merkez olmak için ilerlemeye devam ediyoruz Anlayışımız; kadın sağlığını ilgilendiren en kritik konularda,uygun olan en iyi çözümü hastalarımıza sunmaktır. Farkımız ; En ileri teknolojik donanım yanısıra yüksek standartlara sahip olan bir klinik olmamızdır.

Tüm hakları saklıdır. Seo Uzmanı Mustafa Mutlu

Telefon
Konum